Seracılıkta suni ışıklandırma yapılırken en oldukça hangi renk ışıklar tercih edilmektedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 23.07.2020 tarih ve 22:03 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Seracılıkta suni ışıklandırma yapılırken en oldukça hangi renk ışıklar tercih edilmektedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bitki büyümesi için ısı, toprak ve su hemen sonra doğal olarak ki en mühim müessir ışıktır. Bu ışığı naturel ortamında güneş vasıtası ile elde eden bitkiler, bilhassa kış döneminde yeterince fer alamadığı için gelişemez ve insanların beslenmesi için gereksinim duydukları bitkisel gıda kaynaklarına ulaşım oldukca güçleşir. Bu sıkıntı insanın ilk yerleşik hayata geçerek ziraat oluşturmaya başladığı günlerden beri binlerce sene en büyük tarımsal problemlerden birisi olarak karşılarına çıkmıştır. Edison’un lambayı buluş etmesi ve sonraki yıllarda bu lambanın bitkilerin kışında inkişaf göstermesi için lüzumlu ışığı sağlayabilecekleri fikri tarımda yeni bir son zamanların başlamasına vesile olmuştur, bu son zamanların adı “seracılık çağı” olarak ziraat litaritürlerinde yerini almıştır.

Seracılıkta kullanılan lambalar, bitkilerin isteklerine gore dizayn edilmek zorundadır. Bitkilerin isteği parlaklık ve renk tonlarında fer elde edemezseniz seracılık yapmak oldukca sıkıntılı bir hal alacaktır.

Yapılan araştırmalar neticesinde pek fazlaca nebat üstünde deneyler yapılma ve netice olarak pek fazlaca bitkinin 470 nm dalga boyundaki mavi fer ve 730 nm kırmızı ışıkta fazlaca daha iyi fotosentez yapabildikleri ortaya konulmuştur. Bazı yeşil bitkiler ise bilhassa mavi tonlarına yakın mor ışıkta daha iyi fotosentez yapabilmektedir. Mavi ve kırmızı ışıkların ise bir arada kullanılması neticesinde pembe renk ışıkta seralarda çoğunlukla karşımıza çıkmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Bitki,büyümesi,için,ısı,,toprak,ve,suhemen,sonradoğal,olarakki,enmühimmüessirışıktır.,Bu,ışığınaturelortamında,güneş,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar