Serçe sayısının artmasının buğday, çekirge ve atmaca sayısını iyi mi etkiler?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.07.2020 tarih ve 00:45 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Serçe sayısının artmasının buğday, çekirge ve atmaca sayısını iyi mi etkiler?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Ekosistemde tüm canlılar birbiri ile ilişki içerisindedir. Canlılar içinde av avcı ilişkisine dayalı gıda zinciri ortaya çıkar. Besin zincirinde canlı kendinden bundan önceki canlıyı gıda olarak kullanırken bir sonraki canlı için de gıda rolü görür. Bu gıda zinciri tamamen bir balans içerisindedir. Öyle ki ilk halkada olup biten değişimler son halkaya kadar tesirini gösterir. Bu duruma misal olarak sırası ile buğday, çekirge, serçe ve atmacadan oluşan bir gıda zinciri parçasını ele alalım. Bu gıda zincirinde serçelerde olup biten değişikliklerin buğdayı etkilemeyeceği düşünülebilir. Fakat yakından incelersek varsayalım ki serçe sayısında ani bir artış oldu. Bu durumda serçeleri tüketen atmacaların gıda miktarı artmış dolayısıyla atmaca sayısı da artmış olacaktır.Diğer yandan serçenin artması çekirgeleri negatif etkileyecek şundan dolayı artan serçeler için lüzumlu gıda çekirgelerden karşılanacak ve çekirge sayısı azalacaktır. Bir ortamda buğday tüketen canlı sayısı azalırsa buğday sayısı artacaktır. Yani çekirge sayısı azalırsa buğday sayısı artacaktır. Bu örnekte de görülebileceği şeklinde serçe sayısındaki artış atmaca ve buğday sayısını müspet etkilerken çekirge sayısını negatif etkilemiştir. Bütün gıda zincirlerinde halkalar bu biçimde birbirleri ile yakından ilişkilidir.

Anahtar Kelimeler : Ekosistemdetümcanlılar,birbiri,ile,ilişki,içerisindedir.,Canlılariçindeav,avcı,ilişkisine,dayalıgıdazinciri,ortaya,çıkar.,Besin,zinciri..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar