Solunum Sistemini Negatif Yönde Etkileyen Yaygın Meslek Hastalıkları Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.07.2020 tarih ve 01:43 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Solunum Sistemini Negatif Yönde Etkileyen Yaygın Meslek Hastalıkları Nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Solunum sistemi, hava ile solunan her türlü durumdan negatif etkilenmektedir. Solunum sisteminin etkinliğine bakıldığında, dışarıdan alınan her türlü havanın akciğerlerde gezinmesi ve hemen sonra yararlı oksijen alınarak vücut içinde lüzumlu mercilere iletilmesinden ibarettir. Solunum sisteminin etkinliğinde dışarıdan münasebet edilen hava da fazlaca önemlidir. Eski zamanlarda kara tahta ismi verilen ve okullarda öğretmenlerin öğrencilerine ders bahsetmek için kullandığı bölgeler bulunmaktaydı. Burada tebeşir kullanması yaygındı ve bu tebeşirin tozu birçok öğretmende teneffüs yolu rahatsızlıklarına niçin olmuştu. Sürecin ilerlemesi ve hızla gelişen değişen teknolojinin gelişimi ile beraber bu gidişata bir dur denildi ve zeki tahtalar ile beyaz tahtalar günümüze geldi ve bu son zamanların sorunu ortadan kaldırıldı.



Kimyasal fabrikaları ve sıvı gaz ortamları da insanların teneffüs sisteminin etkilenmesinde büyük ehemmiyet taşımaktadır. Solunumla ilgili gerçekleşen bütün hastalıklarda kişilerin soluduğu hava büyük öneme sahiptir. Bir kimyasal fabrikasında hazırlanan kimyasalın uçucu olmasından dolayı, ferdin yaşamını negatif etkilediği gözlenmektedir. Astım, bronşit, farenjit, larenjit şeklinde birçok hastalığa sebebiyet vermesi ve vakit içinde önleminin alınmaması kronik obsrüktif akciğer hastalığı olan KOAH’ın mutlak kararı ile sonuçlanmaktadır. Bu durumda akciğerlerin tedavisi de fazlaca olası olmamaktadır. Bunun yanı sıra madende çalışan kişilerde yer altında birçok teneffüs yolu hastalığına yakalanmakta ve bu hastalıklarının tedavisi amacıyla bulunmuş olduğu iş ortamından uzaklaşması gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler : Solunum,sistemi,,hava,ile,solunan,her,türlü,durumdannegatifetkilenmektedir.,Solunum,sisteminin,etkinliğine,bakıldığında,,dışarıdan,alınan,her,türlü,havanın,akciğerle..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar