Su ayak izinin azaltılması için bireysel sorumluluklar nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.07.2020 tarih ve 00:42 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Su ayak izinin azaltılması için bireysel sorumluluklar nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Su ayak izi bir malın yada hizmetin tüketiciye sunulana kadar ki süreçte harcanan su miktarı olarak tanımlanabilir. Özellikle son yıllarda gelecekte su sıkıntısı yaşanacağının düşünülmesiyle beraber suyun doğru kullanılması ve su tüketimini kontrollü yapmamız icap ettiğini öğrendik. Fakat su tüketimi denilince akıllara ancak direkt tükettiğimiz, temizlik yada şahsi bakım gereksinimleri için kullandığımız su gelmemelidir. Tükettiğimiz, kullandığımız birçok ürünün ortaya çıkma sürecinde su kullanılıyor. Örneğin 1 litre sütün soframıza gelebilmesi için 1 litre, 1 kg peynir için ise yaklaşık 3 litre su kullanılmaktadır. Bu noktada devreye 2002 senesinde yeşil mavi gri su ayak izi terimi girdi.Dünyamızı ve geleceğimizi korumak için su ayak izi iyi mi azaltılır? Su ayak izinin azaltılması için bireysel ve sosyal olarak beraber hareket etmeliyiz. Öncelikle yapılması ihtiyaç duyulan direkt su kullanımında tasarruflu olmaktır. Bunun haricinde endirekt su tüketiminin azaltılası ve su ayak izinin küçülmesi için bilgili olmalı ve bilgili bireyler yetiştirmeliyiz. Üretiminde fazla su kullanılan ürünleri tercih etmemek bu amaca yönelik sayılabilir. Bu uğurda bireysel olarak yapabileceğimiz en mühim hareket ise geri dönüşüme yardımcı vermek olacaktır. Unutmayın bir sayfa kağıt üretimi için 10 litre su kullanılmaktadır. Kağıtları geri dönüştürerek hem yeni ağaçların kesilmesini önlemiş bununla beraber suyu bereketli bir halde kullanmış olursunuz. Cam ve plastik de geri dönüşüm için son aşama uygundur. Çöplerimizin içinden kağıt, cam ve plastiği ayırarak belediyelerin geri dönüşüm kutularına atabiliriz.

Anahtar Kelimeler : Su,ayak,izi,bir,malınyadahizmetin,tüketiciye,sunulana,kadar,ki,süreçte,harcanan,su,miktarı,olarak,tanımlanabilir.,Özellikle,son,yıllarda,gelecekte,su,sıkıntısı,yaş..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar