Suyun nebat içerisindeki hareketi niçin yapraklarda başlar?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 19.07.2020 tarih ve 01:38 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Suyun nebat içerisindeki hareketi niçin yapraklarda başlar?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bitkiler çoğu zaman yeşil görünümlü ve bu özelliklerinin nedeni de fotosentez yapmalarını sağlamaktadır. Bu yüzden hepimiz ve yaşadığımız muhit için fazlaca mühim kaynakları oluşturmaktadır. Bitkilerin bu durumları, birçok canlının da yaşayacağı ortamın oluşmasını sağlamaktadır. Canlıların suyu alma yöntemleri farklıdır. Bazı canlılar ağız yoluyla, birtakım canlılar derileri ile bazıları ise bu organlardan mahrum olduğu için ötürü kökleri ile almaktadır. Ancak kökler toprağın alt kısmında olduğu için ötürü bizlerin bunu görmesi olası değildir. Toprakta olup biten bu değişiklik yahut bitkinin su alması vakası sonrasındaki değişiminin ilk rasat yeri yapraklardır. Yapraklar en uç organ kısımlarını oluşturur ve yaprak üstünde birçok fotosentetik yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar bitkinin canlı kalmasını sağlarken bu canlılığın devamlılığından mühim bir rol üstlenmesini sağlar.Bitki suyu aldıktan sonrasında kökleri sayeinde beden ve daha sonra yapraklarda iletimi sağlamaktadır. Yaprakta olup biten bu değişiklik, dışarıdan belirgin bir halde görülür. Buna en güzel misal sulamayı unuttuğunuz bitkilerdir. Bir gün sulanmadığında küser ve yapraklarını düşürür. Bu durumda ona su verdiğinizde yaprakları eski canlılığına geri döner. Bu değişiklik de en hiç olmazsa halde yaprakta baş gösterir. Susuz kaldığında ise ilk etapta etkilenen nebat organı yapraktır.

Anahtar Kelimeler : Bitkilerçoğu,zamanyeşil,görünümlü,ve,bu,özelliklerininnedenide,fotosentez,yapmalarını,sağlamaktadır.,Bu,yüzdenhepimizve,yaşa..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar