Tanıdık kokuları öteki kokulardan nasıl ayırırsınız?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.07.2020 tarih ve 01:06 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Tanıdık kokuları öteki kokulardan nasıl ayırırsınız?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Beş duyumuzdan kabul edilen koku duyusu aslına bakarsak fazlaca komplike bir mekanizmaya sahiptir. Burundan alınan kokular ve bu kokuların beyinde işlenişi tam anlamıyla anlaşılabilmiş değildir. Burnumuzun iç bölgesinde koku alma almaçları bulunur. Hava da bulunan koku molekülleri almaçların olduğu bölgede çözünür. Bu reseptörler yardımıyla kokunun arasında bulunan kimyasal maddeler algılanarak elektrik sinyalleri haline getirilir. Bu elektrik sinyalleri sinirler vesilesiyle beyine gelir. Beyinde koku ile alakalı yerler vardır. Bu bölgelerdeki kodlar yardımıyla koku beynimiz tarafınca anlamlandırılır.Beynimiz bizim için mühim bulunduğunu planladığı kokuları kaydeder. Yani koku algılanıp tanımlanmakla beraber bununla beraber koku hafızası oluşur. Beynimizin işleyişi hala tam olarak aydınlatılamamıştır. Beyinde duyuların algılanması için yerler bulunurken bellek yerleri, benlik yerleri, duygu yerleri şeklinde birçok değişik işlevde alanlar bulunur. Bu alanların tüm bunlar birbiri ile bağlantılıdır. Burnumuzdan gelen koku sinyalleri beynimize geldiğinde değişik bölgelerde değerlendirilir. Bu sayede koku daha önceki bilgilerle karşılaştırılır. Özellikle beynimizce kayıt dibine alınan tanıdık kokular tanınmış olur ve bu doğrultuda tepkiler ve duygular oluşur. Görme, işitme dokunma şeklinde duyular kayıt dibine alınırken koku alma duyusunun değişik bir önemi vardır. Bazı araştırmacılar insanları en oldukça etkileyen, duygu ve fikir hayatına en oldukça doğrultu veren duyunun koku duyusu bulunduğunu öne sürmektedir.

Anahtar Kelimeler : Beş,duyumuzdankabul,edilenkoku,duyusuaslına,bakarsakfazlacakomplikebir,mekanizmaya,sahiptir.,Burundan,alınan,kokular,ve,bu,kokuların,beyinde,işlenişi,tam,anlamıy..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar