Türkiye’nin Biyolojik Çeşitlilik Açısından Zengin Olmasını Sağlayan Faktörler Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.07.2020 tarih ve 21:41 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Türkiye’nin Biyolojik Çeşitlilik Açısından Zengin Olmasını Sağlayan Faktörler Nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bir bölgede yaşayan farlı canlı türlerinin, aynı türe ilişik genetik farklılık taşıyan bireylerin ve ömür alanlarının çeşitliliği biyolojik çeşitlilik olarak adlandırılır. Biyolojik çeşitlilik niçin mühim diye düşünecek olursak her canlının ekolojik dengede bir rolü vardır. Farklı türlerin bir arada bulunması bu görevlerin eksiksiz yerine getirilmesi ve işleyişin devamı açısından son aşama önemlidir.Türkiye’de biyolojik çeşitlilik çok fazladır. Bu vaziyet ülkemize ekonomik, ekolojik ve kültürel birçok yarar sağlar. Bu duruma misal olarak dünyada fazlaca azca bölgede yetişen bitkileri devletimizde yetiştirerek ihraç edebiliyoruz. Sayısı azalmış ve dünya üstünde fazlaca azca bulunan hayvanları, bitkileri incelemek için turistler ülkemize gelmektedir. Ülkemizde biyolojik çeşitliliğin fazla olmasında coğrafi konumu son aşama önemlidir. Orta enlemlerde bulunan devletimizde dört mevsim tam olarak yaşanmaktadır. Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının kesişiminde bulunan ülkemiz tarihte birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bu vaziyet bilhassa eski dönemlerde kültürler arası etkileşimi buna bağlı olarak biyolojik çeşitliliği de artırmıştır. Ülkemizde alçak rakım, yüksek rakım, nemli ve kurak yerler bulunur. Ayrıca topografik yapısı ve toprak çeşitliliği birçok canlının yaşaması açısından elverişlidir. Canlılık için en mühim ihtiyaçlardan kabul edilen su devletimizde bolca oranda bulunur. Üç tarafı denizlerle kaplı devletimizde birçok akarsu, dere benzer biçimde tatlı su kaynakları da bulunur.

Anahtar Kelimeler : Bir,bölgede,yaşayan,farlı,canlı,türlerinin,,aynı,türeilişikgenetik,farklılık,taşıyan,bireylerin,veömüralanlarının,çeşitliliği,biyolojik,&cced..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar