Ülkemizde ehil düzeyde organ bağışı olmamasının nedenleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.07.2020 tarih ve 00:59 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Ülkemizde ehil düzeyde organ bağışı olmamasının nedenleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Organlar fazlaca mühim yapılardır. Herhangi birinin eksikliği veya kifayetsiz emek vermesi bireyin sağlığını tehlikeye sokmaktadır. Sağlıklı insanların organlarında herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak organ hasarları oldukca ciddi sebeplere ve ölümlere de niçin olabilmektedir. Birçok insan günümüzde bu nedenlere bakıldığında organ bağışı beklemektedir. Organ bağışı fazlaca mühim bir durumdur. Bu durumun bilincinde olarak hareket ederek organ bağışı yapmamız gerekmektedir. Organlarımızın bizlerden sonrasında kurtarabileceği bilinerek bunun bilincinde olunması gerekmektedir. Organ bağısı günümüzde oldukca meydana getirilen bir vaziyet değildir. Bunun en büyük sebeplerinden biri de,

– İnsanların organ bağışı ile alakalıki bilgisi olmaması
– İnsanların bu konudaki ön yargılarının olması
– Büyüklerin bilhassa bu mevzuda önyargılı olması ve gönüllü olmaması
– Öldükten sonraki sürecin endişesi
– Ölen bireyin vücudunun bütünlüğünün korunmasının sağlanması hakkındaki bir durumdur.

Organ bağışı çoğu zaman beklenmedik ölümlerde karşımıza çıksa da kişilerin bu durumların farkında olarak hareket edilmesi gerekmektedir. Organ bağışının birçok geçerli nedeni olmaktadır. Bunu ancak başkaları için değil genel hatlarıyla kendimizin de bu duruma ihtiyacı olabileceği bilinmektedir. Kişilerin bu durumların farkına varması, organ bağışına karşı daha kırılgan olmasını sağlamaktadır. Sağlık fazlaca mühim bir durumdur ve bu organ bağışını bekleyen insanların olması bilinmektedir. Bu yüzden de bunun farkında hareket edilmesi fazlaca önemlidir. Organ bağışı yaşam kurtarmak demektir, bu mevzunun hassasiyetinin bilinmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler : Organlarfazlacamühimyapılardır.,Herhangi,birinin,eksikliğiveyakifayetsizemek,vermesibireyinsağlığını,tehlikeye,sokmaktadır.,Sağlıklı,insanların,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar