Uzun ağaçların sık yerleştiği bir ormanda bir ağacın üst dallarındaki yapraklar ile alt dallarındaki yapraklarda fotosentez hızı değişmiş olur mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 19.07.2020 tarih ve 23:44 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Uzun ağaçların sık yerleştiği bir ormanda bir ağacın üst dallarındaki yapraklar ile alt dallarındaki yapraklarda fotosentez hızı değişmiş olur mi?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Ağaçlar sıklıkla yeşil yapraklı fazlaca senelik bitkilerdir. Bitkiler aleminde en gelişmiş canlı sınıfıdır. Dünyamızın akciğerleri olarak bilinmekte ve bize sağlamış olduğu faydalar saymakla bitmemektedir. Bu yüzden ağaçların korunması ve sağlıklarına dikkat edilmesi de bu aşama önemlidir. Ağaçların tertipli olarak bakımlarının yapılması ve iyi bakılması halinde onlarda bizlere ihtiyacımız olan nefesi vermektedir. Canlılar aleminin olmazsa olmaz noktasını da oluşturmaktadır. Büyük ağaçlı alanlarda birçok ağaç bulunur. Birbirlerine yakın olabildiği şeklinde aralarında geniş mesafeler de olabilmektedir.Ağaçların yerleşim göstermesi ve ağaç dallanma özellikleri de fotosentezde bir etkinliktir. Çünkü fer bulan kısımların fotosentez miktarı ile fer görmeyen kısımların fotosentez miktarları aynı değildir. Işık reaksiyonu her ne kadar fazlaca gerçekleşirse fotosentez miktarı da bu aşama artmaktadır. Işığa yakın olan noktalarda fotosentez tahakkuk hızı ışıktan uzak noktalara oranla fazladır. Ki fer bulan yapraklar daha gelişmiş durumdadır. Işık etkinliği bitkiler üstüne büyüme, büyüme ve fotosentez hızı bakımından direk olarak tesir göstermektedir.

Anahtar Kelimeler : Ağaçlarsıklıklayeşil,yapraklıfazlacasenelikbitkilerdir.,Bitkiler,aleminde,en,gelişmiş,canlı,sınıfıdır.,Dünyamızın,akciğerleri,olarak,bilinmekte,vebiz..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar