Vücutta Metabolizma Sonucu Oluşan Ürenin Kandaki Miktarının Artmasının Nedenleri Nelerdir Bakalım?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.07.2020 tarih ve 01:45 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Vücutta Metabolizma Sonucu Oluşan Ürenin Kandaki Miktarının Artmasının Nedenleri Nelerdir Bakalım?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Vücutta yer edinen dolaşım sistemi bireyin sağlığı açısından mühim sinyaller vermektedir. Kanda taşınan birçok şey yararlıdır ve organlar tarafınca yine yine kullanılabilir. Ancak birtakım durumlarda birtakım materyallerin dışarıya atılması gerekir. Bu durumda kanda muayyen düzeylere sahiptir. Bu haiz olduğu düzeyde bireyin yaşına cinsiyetine bağlıdır. Ancak tahlil verildiğinde kan ürenin yüksek çıkmasının muayyen niçin bulunmaktadır. Bu nedenlere bakıldığında, öncelikli olarak böbrek yetmezliği akla gelir. Böbrek yetmezliği ciddi bir hastalıktır ve kişilerin tedavi süreçlerinde yakında alaka ve ilgili olması gerekmektedir. Böbrek yeterince çalışamadığında yetmezlik tablosu gösterir ve kana normalden daha çok üre salgılar.Bu durumda böbrekler normalden fazla aktivite gösterir ve bireyin bedeninde değişimler gözlenmektedir. Kanda gözlenen ürenin artması ancak böbrek değil bununla beraber karaciğer yetersizliğinden de kaynaklanmaktadır. Karaciğerde ehil aşama zararsızlaştırılmayan maddeler, üre olarak kanda sayıca fazla görünmektedir. Bu vaziyet yaşamsal bir ehemmiyet taşır ve kandaki üre miktarının düşürülmesi gerekir. Bundan ötürü da kişilere diyaliz ismi verilen tatbik önerilir ve uygulanır. Bunun amacı, kandaki ürenin uzaklaştırılarak organların işlevini muntazam bir halde yapmasını hedeflemektir. Organa unuttuğu veya eksiklik yaşamış olduğu bu işlevi hatırlatmak, bireyin sağlığının korunmasına sebep olur. Bu sayede lüzumlu tedavinin yapılmasının arkasından tertipli aralıklarda test edilmesi de gerekir.

Anahtar Kelimeler : Vücuttayer,edinendolaşım,sistemibireyinsağlığı,açısındanmühimsinyaller,vermektedir.,Kanda,taşınan,birçok,şey,yararlıdır,ve,organlar..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar