X ışını kırınımı fotoğrafı, DNA’nın yapısını açıklamada iyi mi bir yarar sağlamıştır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.07.2020 tarih ve 00:27 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. X ışını kırınımı fotoğrafı, DNA’nın yapısını açıklamada iyi mi bir yarar sağlamıştır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

X ışınları çok zararı olan ışınlar içinde gösterilmektedir. Bunun nedeni minik boyutlarda olması ve radyoaktif özelliğinden kaynaklanmasıdır. Çok minik boyutlar, hareket ve organ dokulara direk olarak tesir etmesine burada herhangi bir biçimde mutasyona niçin olmasını sağlamaktadır. Mutasyonların meydana getirmiş olduğu genetik hasarlar bakıldığında ciddi süreçlerdir. Bu yüzden de kişilere radyasyondan uzak durmaları söylenir. Eğer işi bir biçimde radyoaktif ışınlar içeriyorsa (görüntüleme teknisyeni gibi) bu durumda koruyucu ekipmanlar ile çalışılması önerilmektedir.X ışınlarının zararlarının yanı sıra, yararları da bilim dünyasında çoğunlukla isminden bahsettirmektedir. DNA çok karmaşa ve minik yapılı genetik materyaldir. Bu materyalin incelenmesi ve bu materyal hakkındaki ayrıntılı bilginin elde edilmesi de değişik görüntüleme yöntemleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun neticesinde DNA molekülünün incelenmesi de X ışınları yardımıyla büyüme kazanmaktadır. DNA yapına benzerlik göstermesi de DNA sarmalının birçok meçhul yanlarını ortaya koymaktadır.

Anahtar Kelimeler : X,ışınlarıçokzararı,olanışınlariçindegösterilmektedir.,Bununnedeniminikboyutlarda,olması,ve,radyoaktif,özelliğinden,kaynaklan..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar