X kromozomuna bağlı karakterlerin kalıtımında bu karakterlerin direkt babadan oğula geçmemesinin sebebi nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.07.2020 tarih ve 01:33 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. X kromozomuna bağlı karakterlerin kalıtımında bu karakterlerin direkt babadan oğula geçmemesinin sebebi nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kalıtsal özelliklerin ortaya çıkmasını gen ismi verilen DNA kısımları sağlar. Her hücrenin DNA’sı çekirdekte kromozomları oluşturur. Her bir insan vücut hücresinde 23 çift 46 adet kromozom bulunur. Her bir çiftin biri anneden öteki ise babadan gelmektedir. Bu 23 çift kromozomun bir çifti hanımlarda XX, erkeklerde ise XY şeklindedir. X kromozomundaki özelliklerin nesillerce aktarılmasına X kromozomuna bağlı veraset ismi verilir. Vücut kromozomlarında her bir hususiyet için iki biri anneden öteki babadan gelen iki değişik gen vardır. Bu genlerden hangisi baskın ise hususi durumunu fenotipte ortaya çıkarır. Fakat adam bireyler XY gibi olup tek X kromozomuna haiz olduğu için X üstündeki genler baskın da olsa çekinik de olsa fenotipte kendini gösterir.İnsan vücut hücrelerinin 23 çift 46 kromozomlu olduğu için bahsetmiştik. Bu sayının durağan kalabilmesi için yeni nesilleri oluşturacak olan üreme hücreleri mayoz bölünme kararı oluşur. Mayoz bölünme kararı kromozom çiftleri birbirinden ayrılır ve hanımlarda 22+X, erkeklerde ise 22+X yada 22+Y kromozomlu üreme hücreleri oluşur. Anneden gelen 22+X ile babadan gelen 22+X birleşirse 44+XX şu demek oluyor ki dişi fert, anneden gelen 22+X ile babadan gelen 22+Y birleşirse 44+XY şu demek oluyor ki adam fert dünyaya gelir. Bu durumdan anlaşılacağı suretiyle adamların haiz olduğu X kromozomu her vakit anneden gelir. Yani adam fert X kromozomuna bağlı tüm karakterlerini anneden alır. Babadan X kromozomu adam bireye gelemeyeceği için X kromozomuna bağlı karakterlerin babadan oğula geçmesi laf mevzusu olamaz.

Anahtar Kelimeler : Kalıtsal,özelliklerin,ortaya,çıkmasını,genismiverilen,DNA,kısımları,sağlar.,Her,hücrenin,DNA’sı,çekirdekte,kromozomları,oluşturur.,Her,bir,insan,vücut..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar