Yaşamsal faaliyetleri sürdürebilmek için niçin enerji kaynaklarına gereksinim duyarız?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 25.07.2020 tarih ve 22:02 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Yaşamsal faaliyetleri sürdürebilmek için niçin enerji kaynaklarına gereksinim duyarız?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Enerji, hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Yaşamın devam etmesi, bir şeyin gerçekleşmesi için de devamlı olarak bir enerji ihtiyacı bulunur. Enerji oldukça muhtelif şekiller de karşımıza çıkmaktadır. Mesela bir nehrin akışı, kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirebilmektedir. Elektrik üretimi sağlanır. Bu elektrik bir motora enerji verirse bu mekanik bir enerjidir. Ardından bu halde çalışan sistemler ve ısıtıcılar da hesaba katıldığında ısınma sağlanır ve sıcaklık enerjisi olabilmektedir. Bu halde devamlı olarak farklı enerji çeşitlerine çevirim devam eder. Ancak enerjinin yok olması şeklinde bir konum laf mevzusu değildir.

Enerji devamlı olarak biçim değiştirir ve bu biçim değişikliği ile karşımıza oldukça fazla halde çıkar. Vücudumuza aldığım herhangi bir enerji yardımıyla yaşamımız devam etmektedir. Ancak gereksinim duyduğumuz enerjiler kullanıldıktan sonrasında depo edilmez ve başka bir enerji çeşidine dönüşürler. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama geçildiğinde aniden vücutta bir titreme olur ve aslına bakarsak ısının muhafaza edilmesi için bir enerji harcanır. Bu halde enerji değişimi olur ve enerjinin değişik formatlara dönüştüğü bu formatların da vakit içinde harcandığı halde depolandığı görülür. Eğer enerji açısından zorlu bir durumda iseniz veya beslenmeniz muntazam değilse bu durumda soğuk bir ortama girdiğinizde donabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler : Enerji,,hayatımızın,her,alanında,kullanılmaktadır.,Yaşamın,devam,etmesi,,bir,şeyin,gerçekleşmesi,için,dedevamlıolarak,bir,enerji,ihtiyacı,bulunur.,Enerjioldukç..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar