Yetersiz Beslenmenin Sağlık Açısından Zararları Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 31.07.2020 tarih ve 00:15 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Yetersiz Beslenmenin Sağlık Açısından Zararları Nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Beslenme, yaşamın her alanında çok büyük bir öneme sahiptir. Beslenmenin ehil olması da bu yaşamın kalitesi açısından önemlidir. Sağlığın devamı için beslenme gereklidir. Eksikliğinde kişide gelişme geriliği, zeka geriliği benzer biçimde durumların görülmesinin yanı sıra birçok faktörü de etkilemektedir. Yetersiz beslenme, bireyin fizyolojik olarak da görüntüsünü etkilemektedir. Kişi sağlıksız görünmekte ve çok sıska görünmektedir.Yetersiz beslenen bireyin çocukluk döneminde, büyümesi ve gelişmesi durur. Bu süreçte beslenme e rejime lüzumlu önemin verilmesi gerekmektedir. Her anlamda sıhhatli beslenen şahıs de bu benzer biçimde problemler görülmez. Sağlıklı beslenme, bireyin tam olarak iyilik halinin bir gereğidir. Gelişme döneminde kifayetsiz beslenme ise kaşeksi ismi verilen zayıflık hastalığı olarak isimlendirilmektedir. Acilen müdahale edilmesi gerekir. Aksi durumda bireyin yaşam standardı negatif etkileneceği benzer biçimde, önü alınmadığı durumda şahıs zayıflıktan ölmektedir.İlerleyen süreçlerde bilhassa hanımlarda kifayetsiz beslenme birçok sıhhat problemini de bununla beraber getirir. Sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek isteyen bireyler, bu nedenle beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Gebelik döneminde de beslenme düzgüsel dönemde olduğu benzer biçimde büyük bir ehemmiyet taşır.

Sadece hanımlarda değil erkeklerde de vücut sisteminin tertipli ilerlemesi neticesinde birçok müessir bulunur. Beslenmenin kifayetsiz olması ancak yaşamın gidişatını değil hormonal dengenin de etkilenmesi anlamına gelir. Hormon sistemlerinin bu denli değişimi de gençlikten erişkinliğe kadar geçen bu sürecin etkilenmesine direkt sebep olmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Beslenme,yaşamınher,alanındaçokbüyük,bir,öneme,sahiptir.,Beslenmeninehilolması,da,buyaşamınkalitesi,açısından,öneml..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar