HasBrowser Wiki

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.01.2020 tarih ve 22:40 saatinde Browser.HasCoding kategorisine yazıldı. HasBrowser Wiki

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Bu yazı HasBrowser'ın nasıl kullanılacağına ilişkin temel bilgileri ve mevcut bazı özellikleri açıklar. 

Sekme Çubuğu

HasBrowser'da , yer kazanmak için sekmeler ve arama çubuğu tek bir satırda birleştirilir. Arama çubuğunu açmak için mevcut sekmeyi tıklayın.

Sekmeyi kapatmak için, sekmenin üzerine gelin ve simgeyi tıklayın . İzleme dörtgeniniz varsa, sekmeyi fareyle üzerine gelip hızlıca kaydırarak da kapatabilirsiniz.

Özel sekmeler

Özel bir sekme oluşturmak için uygulama menüsünü açın ve "Dosya> Yeni Özel Sekme" yi seçin. Özel sekmelerde geçmişiniz kaydedilmez ve her özel sekme, normal sekmelerinizden ve diğer tüm özel sekmelerinizden farklı olarak yeni bir oturum oluşturur.

Arama

Arama çubuğu birkaç farklı kaynaktan gelen bilgileri gösterir:

  • Geçmişiniz ve yer işaretleriniz.
    • Bu, yalnızca bu sayfaların başlığını ve URL'sini değil, aynı zamanda sayfanın metin içeriğini de içerir.
  • Şu anda açık olan diğer sekmeler.
  • Görüntülemekte olduğunuz sayfaya göre oluşturulan arama terimleri.
    • Bunlar tamamen bilgisayarınızda oluşturulur - bunu yapmak için tarama verilerinizden hiçbirini toplamıyoruz.
  • Hosts dosyanızda bulunan web siteleri .

Arama.HasCoding'i varsayılan olarak seçerseniz çubukta size önerilen aramalarıda görebilirsiniz.

!Bang

Arama.HasCoding'i varsayılan olarak kullanırsanız, arama çubuğuna ! yazdığınız da çeşitli web sitelerinde hızlı bir şekilde arama yapmanızı sağlayan bir özellik açılır.Ayrıca HasBrowser , tarayıcıdaki öğelere hızlı bir şekilde erişmenizi sağlayan başka bir kısayol kümesi içerir. Bunları aşağıdaki listede görebilirsiniz; seçtiğiniz arama motorundan bağımsız olarak her zaman çalışırlar.

Aksiyon Açıklama Örnekler
!hascoding HasCoding Sitesine hızlı erişim için oluşturulmuştur  
!settings Ayarlar sayfasını açın  
!back Geri git  
!forward İleri git  
!screenshot Geçerli sekmenin ekran görüntüsünü alma (*Alpha)  
!clearhistory Tüm geçmişi sil (yer işaretleri hariç)  
!task Bir göreve geç !task 1!task shopping
!newtask Yeni bir görev oluştur !newtask shopping
!closetask Bir görevi kapatır !closetask shopping
!nametask Geçerli görevi yeniden adlandırır  
!movetotask Geçerli sekmeyi bir göreve taşıma !movetotask 1
!bookmarks Yer işaretlerini görüntüleme veya arama !bookmarks recipes
!importbookmarks Yer işaretlerini HTML dosyasından içe aktarma  
!exportbookmarks Yer işaretlerini HTML dosyasına aktarma  
!addbookmark Geçerli sayfaya yer işareti koyma (isteğe bağlı olarak etiketlerle) !addbookmark tag1 tag2
!readinglist Okuma listesinin içeriğini görüntüleme  
!history Son zamanlarda ziyaret ettiğiniz sayfaların listesini görüntüleme  

Yer imleri

Yer işaretlerinize erişmek için macOS veya Linux'ta görünüm> yer işaretleri'ne gidin veya menü düğmesini tıklayın ve Windows'ta "yer işaretleri" ni seçin. Bir yer işaretinin üzerine geldiğinizde, yer işaretini düzenlemek için tıklayabileceğiniz bir kalem simgesi görünür.

HasBrowser , klasörleri değil, yer işaretlerini düzenlemek için etiketleri kullanır. Yer imlerine etiket eklemeye başladığınızda, yer imleri listesinin üstünde, filtreleme yapmak için etiketleri tıklamanıza izin veren bir çubuk görürsünüz. (Ayrıca gösterilmeyen etiketleri # ve ardından etiketi yazarak da arayabilirsiniz).

Bir etiketi seçtikten sonra, çubuk, etiketle birlikte sıkça kullanılan diğer etiketleri göstererek belirli bir etiket kümesiyle eşleşen bir yer işaretini hızlı bir şekilde bulmanızı sağlar.

 

Yer işaretlerini içe aktarma

Yer işaretlerinizi içe aktarmak için önce mevcut tarayıcınızdan bir HTML dosyası olarak dışa aktarmanız gerekir. Firefox'ta kütüphaneyi açın ve yer imleri> tüm yer imlerini göster'i seçin. Ardından, yukarı ve aşağı iki ok içeren düğmeyi tıklayın ve "yer işaretlerini HTML'ye aktar" ı seçin.

Chrome için menüyü açın ve yer işaretleri> yer işareti yöneticisi'ni seçin. Ardından, sağ üst köşedeki menü düğmesini tıklayın ve "yer işaretlerini dışa aktar" ı seçin.

Safari için, yer işaretlerinizi dosya> "yer işaretlerini dışa aktar" seçeneğine giderek dışa aktarabilirsiniz.

Bir yer işaretleri dosyanız olduğunda, HasBrowser'da arama çubuğunu açın, !importbookmarks yazın enter tuşuna basın ve yeni oluşturduğunuz dosyayı seçin. Yer işaretleriniz, birkaç saniye içinde yer işaretleri listesinde görünmelidir.

Görevler

Görevler özelliği, sekmelerinizi Firefox'taki Sekme Grupları özelliğine benzer şekilde kümelere ayırmanıza olanak tanır. Görevler Kaplaması'nı açmak için tarayıcının sağ üst köşesindeki menü simgesini tıklayın. Buradan, sekmeleri veya görevleri yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakabilir veya listenin altından yeni bir görev oluşturabilirsiniz.

Odak modu

Odak modu, yeni sekmeler açma özelliğini devre dışı bırakarak dikkatinizin dağılmasını önlemenize yardımcı olur. Odak Modunu açmak için uygulama menüsünü açın ve "Görünüm> Odak Modu" na gidin. Netleme modundan çıkmak için menü öğesini ikinci kez seçin.

Diğer ayarlar

İçerik Engelleme , EasyList ve EasyPrivacy kurallarını kullanarak izleyicileri ve reklamları engeller . Komut dosyası dosyalarını ve resimleri engelleme seçenekleri de vardır.

Koyu mod , tarayıcının koyu renk şeması kullanmasını sağlar. Bu seçeneği etkinleştirirseniz, karanlık mod her zaman etkinleştirilir; aksi takdirde HasBrowser otomatik olarak 22:00 - 06:00 arasında karanlık moda geçecektir.

Anahtar Kelimeler : Bu,yazı,HasBrowser'ın,nasıl,kullanılacağına,ilişkin,temel,bilgileri,ve,mevcut,bazı,özellikleri,açıklar. 

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar