Ayın Hareketleri, Evreleri ve Özellikleri

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 03.06.2020 tarih ve 23:33 saatinde Coğrafya kategorisine yazıldı. Ayın Hareketleri, Evreleri ve Özellikleri

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

DÜNYA’NIN UYDUSU AY
Gezegenlerin çekim gücünün etkisindeki gökcisimlerine “uydu” denir. Dünya’nın uydusu Ay’dır. Dünyaya en yakın gökcismi olan Ay’ın ortalama uzaklığı 384.000 km. dir.

Ay’ın Özellikleri
1. Hacmi Dünya’nın 1/50’si, kütlesi ve çekim kuvveti ise 1/6’sı kadardır.

2. İç ısısını kaybetmiştir. Bu nedenle iç kuvvetler etkisizdir.

3. Atmosferi yoktur. Bu nedenle;

• Meteorolojik olaylar görülmez.

• Sıcaklık farkları yüksektir.

• Ay yüzeyine meteorlar, Dünya’ya göre daha kolay çarparlar.

• Dış kuvvetler etkisizdir.

• Gölgede kalan yerler tam karanlıktır

Ayın Hareketleri
A. Ekseni Çevresindeki Hareketi
Bu hareketini 29,5 günde tamamlar. Hareket süresinin uzun olması gece-gündüz sürelerini ve günlük sıcaklık farklarını artırmıştır.

B. Dünya Çevresindeki Hareketi
Bu hareketini de 29,5 günde tamamlar. Bu iki hareketin süresi eşit olduğundan, Dünya’dan bakıldığında Ay’ın sürekli aynı yüzü görülür.

C. Güneş Çevresindeki Hareketi
Bu hareketi Dünya ile birlikte yaptığından 365 gün 6 saatte tamamlar.

Ayın Evreleri
Sürekli yarısı aydınlık, yarısı karanlık olan Ay’a Dünya’dan bakıldığında, görüş açımız sürekli değiştiği için, Ay değişik şekillerde görülür. Bunlara Ay’ın evreleri denir

Güneş Günü ve Ay Günü
Dünya üzerindeki bir boylamın ikinci kez Güneş’in tam karşısına gelebilmesi için gerekli olan süre 24 saat olup buna “Güneş Günü” denir.

Bir boylamın ikinci kez Ay’ın karşısına gelebilmesi için gerekli olan süre ise 24 saat 50 dakika olup buna “Ay Günü” adı verilir.

Ay günü ile Güneş günü arasındaki bu fark Ay’ın Dünya çevresinde dönmesinden kaynaklanır.

Bu farka bağlı olarak Ay yılı, Güneş yılından 11 gün kısa sürer ve gel-git olayı her gün bir önceki güne göre 50 dakikalık gecikmeyle yaşanır.

Ay ve Güneş Tutulmaları
Dünya, Güneş ve Ay’ın aynı hizaya gelmesiyle Güneş ya da Ay’ın tamamı veya bir kısmı görülmez. Bu olaya tutulma denir.

Gel-git (Med-Cezir) Olayı
Özellikle Ay’ın çekim gücünün etkisiyle okyanus ve deniz sularında meydana gelen seviye değişimleridir. Suların kabarmasıyla alçalması arasındaki zaman farkı altışar saattir. Suların maksimum seviyesi ile minimum seviyesi arasındaki farka gel-git genliği denir. Bu fark okyanus kıyılarında fazla olup yeniay ve dolunay evrelerinde artış gösterir. Ay günü, Güneş gününden uzun olduğu için, gel-git her gün 50 dakikalık gecikmeyle oluşur.

DÜNYA’NIN EVRENDEKİ YERİ
Bütün gök cisimlerini içine alan sonsuzluğa “Evren” denir. Evren içindeki cisimlerin oluşturduğu en büyük gruplara “Galaksi” adı verilir. Dünya Samanyolu galaksisinde yer alır. Galaksiler Yıldız Sistemleri’nden oluşur. Yıldız sistemlerinde bir yıldız ve onun çekim gücü etkisindeki gökcisimleri bulunur. Dünya Güneş Sistemindedir. Güneş sistemindeki gezegenler, Güneşe yakınlıklarına göre şöyle sıralanır:

Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton.

Anahtar Kelimeler : DÜNYA’NIN,UYDUSU,AY Gezegenlerin,çekim,gücünün,etkisindeki,gökcisimlerine,“uydu”,denir.,Dünya’nın,uydusu,Ay’dır.,Dünya..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar