Bitki Toplulukları, Ağaç ve Ot Toplulukları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 03.06.2020 tarih ve 23:27 saatinde Coğrafya kategorisine yazıldı. Bitki Toplulukları, Ağaç ve Ot Toplulukları

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bitki Toplulukları Ağaç ve Ot toplulukları olmak üzere ikiye ayrılır.

Ağaç Toplulukları
Odunsu bitkilerin oluşturduğu topluluklardır.

Ağaçlar gezegendeki en uzun yaşayan organizmalardan biridir. Aynı zamanda dünyanın en büyük doğal kaynaklarından biridir.

Ormanlar ve Makiler-Çalılar olmak üzere İki bölüme ayrılırlar. Ormanlar geniş ve iğne yapraklılar olmak üzere iki genel bölümde incelenir. Ağaçların yaprak türünü belirleyen temel faktör sıcaklıktır. O halde yaprak türü, enleme ve yüksekliğe göre değişir. Soğuğa karşı dayanıklı olmayan geniş yapraklı ağaçlar (kavak, gürgen, meşe vs.) kış mevsiminde yapraklarını dökerler. Soğuğa karşı dayanıklı olan İğne yapraklı ağaçlarda (çam, köknar vs.) mevsimlik yaprak dökümü yaşanmaz.

Çalılar, 8 metreden daha uzun olan odunsu bir bitkilerdir. Çalıların ağaçtan farkı, birkaç gövdeye sahip olması ve büyüklük bakımından değişken olmasıdır. Bazı çalılar 2 metreden daha küçük boya sahiptir. Gül buna örnektir. Bazı çalılar ise yaklaşık 8 ila 8 metre yüksekliğine ulaşabilmektedir.

Makiler, Kızılçam ormanlarının bozulmasından oluşmuştur. Makiler, Kocayemiş, Defne, Mersin, Nane, Kekik, Lavanta ve Zeytin gibi çalı ve kokulu otlardan oluşur. Yaprakları buharlaşmaya uyum sağlamak için mumsu bir maddeyle kaplanmıştır. Makilerin bozulmasıyla Garig formasyonları oluşmuştur.

Not: Ekvatoral bölgede soğuk mevsim yaşanmadığından geniş yapraklı ağaçlar da yıl boyunca yeşil kalır.

Bitki toplulukları dersimize ot toplulukları ile devam ediyoruz.

Ot Toplulukları
Kuraklık derecesine göre şu gruplara ayrılır:

Çayırlar: Nemli bölgelerdeki sık ot topluluklarıdır.

Step (Bozkır): Yağışlarla yeşeren kurakçıl ve seyrek ot topluluklarıdır.

Savan: Tropikal kuşaktaki yazı yağışlı iklimlerin, yağışlarla yeşeren sık ve yüksek ot topluluklarıdır.

Tundra: Kutuplara yakın bölgelerin ve yüksek alanların düşük sıcaklıklara uymuş, kurakçıl ve seyrek ot topluluğudur.

Anahtar Kelimeler : Bitki,Toplulukları,Ağaç,ve,Ot,toplulukları,olmak,üzere,ikiye,ayrılır. Ağaç,Toplulukları Odunsu,bitkilerin,oluşturduğu,topluluklardır. ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar