Dünyanın En Uzun Sıradağ Sistemleri

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 02.04.2024 tarih ve 17:01 saatinde Coğrafya kategorisine yazıldı. Dünyanın En Uzun Sıradağ Sistemleri

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Dünyanın En Uzun Sıradağ Sistemleri

Bir sıradağ sistemi, birbirine paralel uzanan ve jeolojik olarak ilgili bir grup dağdır. Dünyada, milyonlarca yıl süren tektonik plaka hareketlerinin bir sonucu olarak oluşmuş çok sayıda sıradağ sistemi vardır.

Dünyanın en uzun sıradağ sistemleri şunlardır:

  1. And Dağları: 7.000 km uzunluğuyla dünyanın en uzun sıradağ sistemidir. Güney Amerika'nın batı kıyısı boyunca uzanır.
  2. Himalayalar: 2.400 km uzunluğuyla dünyanın en yüksek sıradağ sistemidir. Asya'nın güneyinde, Çin, Nepal ve Hindistan sınırında yer alır.
  3. Rocky Dağları: 4.800 km uzunluğuyla Kuzey Amerika'nın en uzun sıradağ sistemidir. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'nın batı kesiminde uzanır.
  4. Alpler: 1.200 km uzunluğuyla Avrupa'nın en uzun sıradağ sistemidir. Fransa, İtalya, İsviçre, Avusturya, Almanya ve Slovenya ülkelerinde uzanır.
  5. Ural Dağları: 2.500 km uzunluğuyla Asya ve Avrupa'yı birbirinden ayıran sıradağ sistemidir. Rusya'nın batı kesiminde uzanır.
  6. And Dağları (Güney): 3.500 km uzunluğuyla dünyanın en uzun segundo sıradağ sistemidir. Güney Amerika'nın güney ucunda, Şili ve Arjantin'de uzanır.
  7. Tien Shan Dağları: 2.500 km uzunluğuyla Orta Asya'nın en uzun sıradağ sistemidir. Çin, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan ülkelerinde uzanır.
  8. Künlun Dağları: 3.000 km uzunluğuyla Asya'nın en uzun terzo sıradağ sistemidir. Çin'in batı kesiminde uzanır.
  9. Hindu Kuş Dağları: 2.000 km uzunluğuyla Afganistan, Pakistan ve Hindistan'da bulunan sıradağ sistemidir.
  10. Kafkas Dağları: 1.100 km uzunluğuyla Güney Avrupa ve Batı Asya'da bulunan sıradağ sistemidir. Rusya, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan ülkelerinde uzanır.

Anahtar Kelimeler : Dünyanın,En,Uzun,Sıradağ,SistemleriBir,sıradağ,sistemi,,birbirine,paralel,uzanan,ve,jeolojik,olarak,ilgili,bir,grup,dağdır.,Dünyada,,milyonlarca,yıl,süren,tektonik,plaka,hareketlerinin,b..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar