Demirden dişi olan bir canlı keşfedildi

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 01.06.2021 tarih ve 13:04 saatinde Teknoloji Haberleri kategorisine yazıldı. Demirden dişi olan bir canlı keşfedildi

makale içerik

Demirden dişi olan bir canlı keşfedildi
Kısa Linki Kopyala

Demirden dişi olan bir canlı keşfedildi

Bilim insanları kiton adındaki bir canlının dişinde demire rastladı. Kitonların dişlerinin aşırı derecede sert olduğu biliniyordu ancak yapısında demir olduğu yeni tespit edildi.

Dünyadaki yaşamın temelini karbon oluşturuyor. Ancak bilim insanları bir canlının dişlerinin demirden oluştuğunu tespit etti.Varlığı önceden bilinen Cryptochiton stelleri adındaki yumuşakçanın dişleri demirden oluşuyor.Kiton sınıfına ait bir yumuşakça olan canlının böylece taşları nasıl parçaladığı da anlaşılmış oldu.Kitonlar oldukça sert dişleriyle bilinen bir canlı türüydü. Bu sert dişler dile benzeyen oldukça esnek radula adı verilen bir uzva bağlı olarak duruyor.Yemek arayan kitonlar, dişle kaplı radulalarını kayalara sürterek buradaki başta algler olmak üzere besinleri tüketiyor.Araştırmacılar yaptıkları analizlerinden ardından, "Bu mineral jeolojik örneklerde çok az miktarlarda görülüyordu ve şimdiye kadar hiçbir biyolojik yapıda karşılaşılmadı" dedi.Northwestern Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre söz konusu makale kısa süre içerinde Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanacak.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar