Ailenize, akrabalarınıza, arkadaşlarınıza, öğretmenlerinize, komşularınıza, hayvanlara ve doğaya olan sevginizi nasıl gösterirsiniz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.08.2020 tarih ve 01:45 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Ailenize, akrabalarınıza, arkadaşlarınıza, öğretmenlerinize, komşularınıza, hayvanlara ve doğaya olan sevginizi nasıl gösterirsiniz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Aile olmak demek, üyelerinin birbirini sevmesi ve sayması demektir. Çocuklar olarak hepimiz anne babamızı severiz, onlar da bizi severler. Sevgimizi saygıyla göstermeliyiz. Ailemizi oluşturanlar ancak ebeveynimiz değildir. Kardeşlerimiz çekirdek ailemizin üyeleridir. Kardeşimizin bizlerden minik yada büyük bulunmasına bakmaksızın her birini sevmeliyiz. Ninemiz, dedemiz, halamız, amcamız, dayımız, teyzemiz de bizlerin yakın akrabaları olup ailemizin birer parçasıdır. Anne babamızı sevip saydığımız benzer biçimde yakın akrabamız olan kişileri de sever, sayarız. Çekirdek ve geniş ailemizin üyelerinin haricinde sonradan yaşamımıza giren ama oldukça fazla saygıyı hak eden kişiler vardır. Onlar öğretmenlerimizdir. İletişim arasında olduğumuz her insana karşı vazifemiz vardır. Seviyorum, sayıyorum demek ehil değildir. Bizim bu sevgimizi ve saygımızı göstermemiz gerekir.

 

  • Aileme olan sevgimi, anne babamın lafından çıkmayarak, onlara elimden geldiğince destek olarak, okulumda ve derslerimde başarı göstermiş olarak, maddi ve içsel olarak yardımcı olarak gösterebiliriz.
  • Akrabalarımıza olan sevgimizi, ziyarette bulunarak, telefonla arayıp hatırlarını sorarak, bayramlarda evlerine ziyarete giderek, gereksinimleri olduğunda yanlarında olarak gösterebiliriz.
  • Öğretmenlerimize sevgimizi, derslerimizi dikkatli dinleyerek, iyi çalışarak, sınavlarda başarı göstermiş olarak, hürmet göstererek, saygı duyarak gösteririz.
  • Komşularımıza sevgimizi, karşılaştığımızda slm vererek, güler yüzlü olarak, hastalık verecek davranışlardan kaçınarak gösteririz.
  • Hayvanlara sevgimizi, onlara zarar vermeyerek, evimizde yemediğimiz yiyecekleri onlara vererek, yazları kapımıza su koyarak gösteririz.
  • Doğaya olan sevgimizi çevreyi kirletmeyerek, bölgelere çöp atmayarak, çevreyi kirletenleri uyararak gösteririz.
 

Anahtar Kelimeler : Aile,olmak,demek,,üyelerinin,birbirini,sevmesi,ve,sayması,demektir.,Çocuklar,olarakhepimizanne,babamızı,severiz,,onlar,da,bizi,severler.,Sevgimizi,saygıyla,göstermeliyi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar