Allah’a (c.c.) ibadet etmenin gayesi nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.08.2020 tarih ve 01:36 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Allah’a (c.c.) ibadet etmenin gayesi nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İbadet, boyun eğmek, itaat etmek, gönülden bağlılığını göstermek, kulluk etmek anlamlarına gelmektedir. En genel anlamıyla Allah’ın emrettiği biçimde ve istediği doğrultuda bir yaşam sürmektir. Fatiha suresinde; Yalnız Sana (cc) yakarma ederiz ve bir tek Sen’den(cc) yardım diliyoruz ayet-i kerimesi vardır. Bu ayet ibadetlerin yalnızca Allah için yapılabileceğini anlatmaktadır. Kur’an-ı Kerim yakarma mevzusu üstünde çoğunlukla ve önemle durmaktadır. Yapılış yöntemleri ve zamanları Allah u Teala tarafınca belirlenmiş olan Namaz, oruç, zekat, hac şeklinde ibadetler en temel ibadetlerdir. Tabi ibadetler ancak bunlarla sınırı olan değildir. Allah’ın hoşnutluğunu ve rızasını kazanmak için ve Allah’ın yasakladığı her türlü davranıştan sakınmak için meydana getirilen her türlü etkinlik yakarma hükmü içine girmektedir. Dua etmek, yalandan kaçınmak, insanlara iyilik yapmak, çalışmak, kötülüklere mani olmak bunlara misal olarak gösterilebilir.

 

Allah insana oldukça fazla nimet vermiştir. Bu nimetler içinde adamın insan olarak yaratılması, parlak zeka olması, muhtelif yeteneklerinin olması, yemek nimetler, konuşabilmek, iyilik yapabilmek vardır. Nimetler ancak bunlarla sınırı olan olmayıp adamın kendinde ve etrafında görmüş olduğu tüm her şey nimettir. Rabbimizin verdiği bunda nimetlere mukabil şükretmemiz ve teşekkür etmemiz gerekir. Nasıl ki biri bizlere iyilik yaptığından teşekkür ediyoruz aynı biçimde Rabbimize de teşekkür etme manasında yakarma etmekteyiz. Kısaca yakarma etmemizin gayesi;

 

  • Nimetlere mukabil şükrümüzü gösterebilmek
  • Allah’a olan bağlılığımızı ve sevgimizi gösterebilmek
  • Allah’ın rızasını kazanabilmek

 

Çok kısa olan şu dünya hayatıyla ebedi ahret yaşamını kurtarabilmenin tek yolu Rabbimize yakarma etmemizdir.

 

Anahtar Kelimeler : İbadet,,boyun,eğmek,,itaat,etmek,,gönülden,bağlılığını,göstermek,,kulluk,etmek,anlamlarına,gelmektedir.,En,genel,anlamıyla,Allah’ın,emrettiğibiçimdeve,istedi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar