Allah’ın (c.c.) sevmesi ve gözetmesi ifadesi sizce ne anlama gelir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.08.2020 tarih ve 01:38 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Allah’ın (c.c.) sevmesi ve gözetmesi ifadesi sizce ne anlama gelir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İnsan yaşamını Rabbimin rızasını kazanmak için yaşar. Müslüman’ın yaşamının en büyük gayesi Allah’ın rızasını kazanabilmektir. O’nun (cc) tarafınca sevilmek ve gözetilmek için bu dünyanı tamamı feda edilse ehil gelmez. Çünkü alemin yaratıcısının sevmesi öteki tüm varlıkların sevmesinden üstündür. Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla diye başlar. Yani Rabbimiz bizlere kendini Rahman ve Rahim sıfatları ile tanıtmaktadır.

 

Rahman: Allah’ın mümin kafir, insan hayvan ayırt etmeksizin rızık vermesi ve yarattığı tüm canlıları koruyup gözetmesidir.

Rahim: İradesini doğru yolda kullanıp inanç etmiş olanlara ahrette aden ve cemalullah benzer biçimde güzellikler hazırlayarak rızıklandırmasıdır. Rahim adı ahrette tecelli edecektir. Rahman adı ise dünyada tecelli eder.

 

Rahman ve Rahim sıfatı, Allah’ın ebedi merhameti ile yarattığı kullarını sevmesini anlatım etmektedir. Rabbimiz kendini kullarına acıma sahibi olarak tanıtmaktadır. Merhamet ise, insanların sıkıntılarını, acılarını, afetlerini ve kederlerini gidererek, onların yerine sevinç, hayır, ve saadet getirmektir.

 

Allah’ın kullarına sevgisinin göstergeleri şunlardır:

  • Allah’ın (cc) sevmesi ve gözetmesi bence, insanları insan olarak yaratarak onlara merhametini göstermesidir.
  • Dünya ve ahrette sayılamayacak kadar oldukça fazla nimet vermesi
  • Yanlışlardan vazgeçirmek, doğruya yöneltmek için uyarıcı peygamberler göndermesi
  • İslam dinini kolaylıklar arasında göndermesi
  • İnsanlara dünya hayatında tövbe etmek için vakit vermesi
  • Cennetle mükafatlandırması
  • Duaları kabul etmesi
  • İnsanı yaratılanların en üstünü kılması

 

İnsan olanların dünyada güzellikler arasında yaşaması, inanç etmesi, iyiliklere yönelmesi, kötülüklerden uzak durması anlamlarına gelmektedir.

 

Anahtar Kelimeler : İnsanyaşamınıRabbimin,rızasını,kazanmak,için,yaşar.,Müslüman’ınyaşamınınen,büyük,gayesi,Allah’ın,rızasını,kazanabilmektir.,O’nun..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar