Arkadaşlarımıza nasıl davranmalıyız?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.08.2020 tarih ve 01:46 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Arkadaşlarımıza nasıl davranmalıyız?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İnsan aile bireylerinin arasında yaşama başlar. Büyüdükçe zaman içinde yeni insanlarla tanışır. Bu insanların bazıları ile yakın bir ilgi kurulur. Yakın olduğumuz, ilgi kurduğumuz ve daha iyi anlaştığımız bu insanoğlu bizim arkadaşlarımızdır. Sınıfımızda bulunan hepimiz derslik arkadaşımızdır ama onlar içerisinden bazıları daha yakın arkadaşımızdır. Bireyler için arkadaşları fazlaca kıymetli ve önemlidir. Arkadaşlık kurabilmek için insanların yapmaları yada yapmamaları ihtiyaç duyulan şeyler vardır. Kendiliğinden gelişen bir kavram olmadığından yapılması, yapılmaması gerekenlere dikkat edilmelidir. Arkadaşlık terimi emek ister, fedakarlık ister, vakit ister, vefa ister, sır saklamak ister. Arkadaşlık camianın bir parçasını meydana getiren kavramdır. İnsanların hayatını kolaylaştırmaktadır. Arkadaşlık oluşturmak önemlidir ve vakit ister. Kurulan arkadaşlığın devam ettirilmesi ve korunması vefa, sadakat ve fedakarlık ister.

 

Arkadaşlarımızı sevmeliyiz, onlara iyi ve güzel davranmalıyız. Onları kıracak laflar söylememeliyiz. Arkadaş, iyi zamanımda benimle sevinen, fena zamanımda benimle üzülendir. Kardeşi şeklinde itimat duyandır. Arkadaşlarımıza hiç asılsız söylememeliyiz. Her vakit doğru olmalı yalandan kaçınmalıyız. Arkadaşımıza verdiğimiz lafı tutmalıyız. Onun peşinden konuşmamalıyız. Yüzüne karşı kırıcı ve fena konuşmalar yapmamalıyız.  Bize verdiği emanetlerini korumalıyız. Verdiği emanet sırrı da olabilir. Şayet arkadaşımız bizlere sır verdiyse gizemini sonsuza kadar saklamalıyız. Ayrıca;

 

  • Arkadaşlarımıza karşı ön yargılı davranmamalıyız
  • Kaba davranışlarda bulunmamalıyız
  • Bize ihtiyacı olduğunda ona vakit ayırmalıyız
  • İhtiyacı olduğunda yardım etmeliyiz
  • Çok iyi geçinmeliyiz
  • Davranışlarımızda ve laflarımızda samimi olmalıyız.

Anahtar Kelimeler : İnsan,aile,bireylerininarasındayaşama,başlar.,Büyüdükçezaman,içindeyeni,insanlarla,tanışır.,Bu,insanların,bazıları,ile,yakın,birilgi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar