Bir toplumda değişik düşüncelerin varlığının faydaları neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.08.2020 tarih ve 02:09 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Bir toplumda değişik düşüncelerin varlığının faydaları neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bir toplumda değişik düşüncelerin varlığının yararı en başta değişik bakış açılarının olmasıdır. İnsanların fikirlerine katılmasanız bile onların düşüncelerini anlatım etmelerine olanak verilmelidir. Çünkü sonradan bir ihtimal kendi düşüncenin yanlış bulunduğunun farkına varabilirsin veya o mevzunun değişik yanlarını daha ilkin ayrım etmediğin haliyle görme şansını elde edebilirsin. Farklı fikirler demek aslen beyin fırtınasına imkan sağlar bu da daha fazlaca görüş açısı daha fazlaca yol hatta bir ihtimal de daha fazlaca hal şekli demek olur. Böyle bir yapıda topluluğun gelişmesinin önünde hiç bir mani yoktur. İnsanlar oturup birbirlerine hürmet çerçevesinde  fikirlerini beyan etmeliler. Bunun önüne geçilmeye çalışıldığında ikrah, icbar, baskı şekilleri devreye girer kuvvetli olan bedeni gücü olan siyasal gücü olan karşıt görüş duyduğu anda tahammül edemez bastırmaya çalışır.

 

Aslında bu şekilde bir huy tekrar dönerek dolaşıp topluma zarar verir. Katılmadığınız bir görüşü üslubuna müsait olarak yasal yollarla insanı bir halde alt etmeye çalışılmalısınızdır. Bu da taraflar için daha fazlaca zihin antrenmanı demek olur. Zekaların kapıştığı bir ortamda insanoğlu daha bilgili, daha donanımlı, daha uzman, daha akıllı olmak için kıyasıya yarışacaktır. Böyle konulardaki rekabet camiası her vakit bir adım öteye taşıyacaktır. Farklı düşünceleri ortaya koyma özgürlüğü değişik iman sistemlerini değişik dil yapılarının en genel ifadesiyle değişik kültürlerin oluşmasına yol açacaktır. Bu da aynı halde zenginlik anlamına gelir.

 

Anahtar Kelimeler : Bir,toplumdadeğişikdüşüncelerin,varlığının,yararı,en,baştadeğişikbakış,açılarının,olmasıdır.,İnsanların,fikirlerine,katılmasanız,bile,onların,düşü..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar