Çevremizdeki tüm bitkiler hep siyah-beyaz ve aynı görünümde olsaydı neler olurdu? Sınıfta arkadaşlarınızla düşüncelerinizi paylaşınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.08.2020 tarih ve 02:14 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Çevremizdeki tüm bitkiler hep siyah-beyaz ve aynı görünümde olsaydı neler olurdu? Sınıfta arkadaşlarınızla düşüncelerinizi paylaşınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Çevremdeki tüm bitkilerin hep siyah-beyaz olması ve hepsinin de aynı görüntüde olması müthiş bunaltan olurdu. Çiçeklerin çeşit çeşit ve renk renk olması insanoğluna zevk veren bir durumdur. Allahu tealanın her yarattığı değişik çiçekte aslına bakarsak Rabb’imizin hikmetlerini temaşa ederiz. Bu Allahu tealanın yüceliğini, yaratılıştaki güzelliğini görmek bununla beraber O’nu tefekkür etmek mucizevi refah vericidir. Yaratma mevzusunda Allah’a hiç bir güçlüğün olmadığını görmemizi sağlar. Sadece siyah ve beyaz çiçeklerin varlığı sıkılmamıza niçin olabilir. Herkes tek renk veya tek çeşit nebat türü gördüğünde insanların tepkileri de hissettikleri de aynı olacaktır.

 

Gayet bayağı olan bu vaka bir ihtimal de temaşa edilmeye kıymet bulunmayacak bundan dolayı insanda güzel duygular uyandırmayacaktır. İnsanoğlunun her duyusunun bir gıda deposu vardır. Mide için güzel,leziz yiyecek her neyse kulak için harmonik sesler, refah veren sesler, ritmik sesler her neyse göz için de güzel sahneler odur. Bunun en başlangıcında da tabiat gelmektedir. Doğamızı süsleyen çiçekler, bitkiler de gözlerimiz için güzel duyu ihtiyacımızı karşılarlar. “Allah güzeldir güzeli sever” sözü herkesçe  malum bilinen bir sözdür. Allahu tealanın da yaratmış olduğu insanda güzeli sevmeye meyyaldir. Allah’ın Esmaul Hüsnasında da El-Musavvir adı geçer. El-Musavvir Allah’ın her yarattığı şeye kendine özgü biçim ve hususiyet vermesi demektir. Tasvir eden manasına gelir. Bu biçim bir yaratılış Allah’a mahsustur.

Anahtar Kelimeler : Çevremdekitümbitkilerin,hep,siyah-beyaz,olması,ve,hepsinin,de,aynı,görüntüde,olması,müthişbunaltanolurdu.,Çiçeklerin,çeş..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar