Farklı düşüncelere haiz olan bireyler, aynı toplumda sevinçli bir biçimde yaşamak için nelere dikkat etmelidirler?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.08.2020 tarih ve 02:09 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Farklı düşüncelere haiz olan bireyler, aynı toplumda sevinçli bir biçimde yaşamak için nelere dikkat etmelidirler?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Farklı düşüncelere haiz olan bireyler, aynı toplumda sevinçli bir biçimde yaşamak için dikkat etmesi ihtiyaç duyulan en mühim faktör saygıdır. Farklılıklarımızı bir kusur değil bir zenginlik olarak görmeliyiz. Dünya üstünde baktığımızda her toplulukta değişik değişik düşüncelere haiz insanların bulunduğunu görüyoruz. Birbirine tahammül  göstermeyenler hem fizyolojik bununla birlikte zihinsel cenk halinde olmaları onları her açıdan zarara uğratmaktadır. Bazen bu zarar camia huzurunun bozulmasına ara sıra travmalara ara sıra de oldukça üzücü olarak can kayıplarına niçin olabiliyor. Soykırımlarıyla sonuçlananlarını bile tarih sahnesinde görmek mümkündür.Bknz. Srebrenitsa Katliamı (Bosna Katliamı) gibi. Bu dediğimiz topluluğun yapısından değişik olan topluluklara baktığımızda şu demek oluyor ki değişik görüşlere saygıyla bakan topluluklarda konum daha farklıdır. Farklı görüşlerle saygıyla yaşamayı öğrenmiş topluluklar baktığımızda daha huzurlu, daha gelişmiş, daha başarılı, daha anlayışlıdır.

 

Toplumun temelinde insan sevgisi yer aldığından insanları sırf insan olduğundan sevme anlayışı vardır. Farklı düşüncelerini kabul etmese bile bir başkası o bireyin düşüncesini söyleme özgürlüğünün savunulması gerektiği bilincine ulaşmıştır.ilk başlarda hürmet dedik sonrasında başkasının düşüncesini ortaya koyma hakkını karşı olsak bile düşünceye korumak için çaba sarfetmek dedik.Sıradaki madde ise farklılıklarımızla sevinçli olmak istiyorsak karşı tarafla empati kurma şu demek oluyor ki onun yerine kendimizi koymayı öğrenmemiz gerekir. Onun niçin bu şekilde bir fikir içerisine girdiğini onun şartlarında anlamaya çalışmalıyız.Son olarak da tamam değişik görüşlere hürmet mühim fakat bundan sonraki adım da değişik görüştekilerine hoşgörüyle yaklaşılmasıdır.

Anahtar Kelimeler : Farklı,düşüncelerehaizolan,bireyler,,aynı,toplumdasevinçlibirbiçimdeyaşamak,için,dikkat,etmesiihtiyaç,duyulanen..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar