Güzel ahlaka misal olarak beş davranış

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.08.2020 tarih ve 22:42 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Güzel ahlaka misal olarak beş davranış

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Önce ahlakın ne idrak etme geldiğiniz öğrenelim. Ahlak, kelime olarak huy, karakter anlamlarına gelmektedir. Terim olarak, camia içerisindeki insanların kabul ettikleri, uymak zorunda oldukları, kurallardan oluşan huylar, huy biçimleridir. Başka bir açıklamaya gore terbiye, adamın iyi yada fena olarak nitelendirilmesine niçin olan özelliklerin, içsel değerlerin ve davranışların hepsidir. Güzel terbiye, insanların beğendiği, topluluğun hoş gördüğü, nefse hakim olmak, pak olmak, doğru sözlü olmak, hoşgörülü olmak benzer biçimde davranışlardır. Güzel etik davranışlar bize anne babalarımız, öğretmenlerimiz ve öteki büyüklerimiz tarafınca öğretilir. Güzel terbiye dinimizin emrettiği, fena terbiye ise, dinimizin yasakladığı fillerdir. Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın emrettiği, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hadis-i şeriflerinde yapılmasını istediği özellikler güzel ahlaka girmektedir.

 

Güzel ahlaka misal olacak davranışlardan kimilerini şu şekildeki sıralayabiliriz:

  • Anne babamıza öf bile dememeliyiz. Onların yap dediklerini yapmalı, yapma dediklerinden uzak durmalıyız. Anne babamızın haricinde öteki büyüklerimize karşı saygılı davranmalı hiç saygısızlık etmemeliyiz.
  • Otobüs, minibüs, metro benzer biçimde toplu nakliyat araçlarında büyüklerimize, gazilere, hamilelere, engellilere yer vermeliyiz. Ayakta kalmalarından utanç duymalıyız.
  • Bazı insanoğlu hayatta bizim kadar talihli olmayabilir. Maddi olarak gereksinim duyan insanlarla karşılaşabiliriz. Yardıma gereksinim duyan yetim, yoksulların kalplerini kırmadan onlara yardımda bulunmak.
  • Her vakit için verdiğimiz lafda durmalıyız. Bize bırakılan emanetlere hıyanet etmemeli gözümüz benzer biçimde bakmalıyız.

 

Yaratılmış her canlıyı Yaratan Rabbimizden ötürü sevmeliyiz. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere güzel davranmalı, zarar vermemeliyiz. Haklarına girecek bir harekette bulunmamalıyız.

Anahtar Kelimeler : Önce,ahlakın,neidrak,etmegeldiğiniz,öğrenelim.,Ahlak,,kelime,olarak,huy,,karakter,anlamlarına,gelmektedir.,Terim,olarak,camiaiçerisindekiinsanların,ka..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar