Hz. Muhammed’i (s.a.v.) insanlardan ayıran en mühim hususiyet nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.08.2020 tarih ve 23:17 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Hz. Muhammed’i (s.a.v.) insanlardan ayıran en mühim hususiyet nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hz. Peygamberimizi bizlerden ayıran birçok özelliği vardır. Bunlar Sıdk, Emanet, İsmet, Fetanet gibi. Bunların tüm bunlar aynı anda bir insanda bulunamaz. Bu özelliklerin bazıları birtakım insanlarda takip edeni de bulunabilir örneğin emanet sahibi olabilir.Yani bir insan güvenli olabilir sadece bu peygamberimiz için kusursuz bir güvenilirlikten bahsediliyor. Diğer insanoğlu açısından düşündüğümüzde  günahsız olmaları olası değildir şu demek oluyor ki düzgüsel insanoğlu İsmet sıfatını taşımaz, taşıyamazlar da aslına bakarsanız şundan dolayı Peygamberler bile zelle denilen günah sayılmayan sürçmeler yapabiliyorken kulların kusursuz olmaları olası değildir. Hem değil mi atamız Hz. Adem’in yeryüzüne indirilişi bir gaflet yüzünden. Yukarıda saydığım sıfatlara bir adet daha eklememiz icap eder ki bu sıfatta Peygamber efendimizi öteki insanlardan ayıran en mühim sıfattır. Bahsettiğim ödat Tebliğ’dir.

 

Tebliğ demek Peygamberimizin Allahu tealanın elçisi olması ve O’ndan aldıklarını insanlara eksiksiz bir biçimde iletmesidir. Hiçbir kul peygamberler ve peygamberimiz haricinde vahiy alamaz. Allah’ın elçisi bize bu buyruk ve yasakları iletirken hiç ekleme herhangi bir değişiklik yapma yapmamıştır. Bunun garantisi Allahu teala Kuran-ı Kerim’de vermiştir ve Peygamberin söylediklerinin hiç bir biçimde heva ve hevesinden olmadığını ortaya koymuştur. Aynı biçimde Peygamberimiz Allahu tealanın elçisi olmakla birlikte O’nun kuludur da. Peygamber efendimiz kulluğu boyunca Allah’a şirk koşacak bir amelde bulunmamıştır. İsmet sıfatının bulunduğunu aslına bakarsanız yukarıda belirmiştim.

 

Anahtar Kelimeler : Hz.,Peygamberimizibizlerdenayıran,birçok,özelliği,vardır.,Bunlar,Sıdk,,Emanet,,İsmet,,Fetanet,gibi.,Bunlarıntüm,bunlaraynı,anda,bir,insanda,bulunamaz.,Bu,&o..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar