Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesinden kimleri biliyorsunuz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.08.2020 tarih ve 01:08 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesinden kimleri biliyorsunuz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) yaşamını ve ailesini öğrenmek bir Müslüman olarak bizlerin vazifesidir. Hz. Muhammed’e (s.a.v.) anası Hz. Amine gebe iken babası Abdullah vefat etmiştir. 20 Nisan 571 senesinde doğmuş Hz. Muhammed(s.a.v.), Medine’de yaşayan sütannesi Hz. Halime’ye verilmiştir. Hz. Halime’nin yanındayken yaşamış olduğu mucizevi vakalar yaşamıştır. Hz. Halime, olaylardan ötürü Yahudilerin zarar vermesinden korkmuş ve annesine emanetini geri getirmiştir. 4 yaşına kadar sütannesin yanında kalan Peygamberimiz (sav), 6 yaşına kadar anası ile beraber kalmıştır.. Babasının kabrini ziyaret dönüşünde hastalanan anası vefat edince Hz. Muhammed’e (s.a.v.)ilkin büyükbabası Abdulmuttalip, hemen sonra amcası Ebu Talip haiz çıkmıştır. 25 yaşlarında iken ilk evliliğini 40 yaşındaki Hz. Hatice ile yapmıştır. Buna göre;

 

Annesi: Hz. Amine

Babası: Hz. Abdullah

Sütannesi: Hz. Halime

Süt Kardeşi: Şeyma

Baba Dedesi: Abdülmuttalib

Anne Dedesi: Vehb b. Abdülmenaf

Babasının Annesi: Fatıma

Annesinin anası: Berre

Amcaları: Ebu Talib, Ebu Leheb, Hz. Abbas, Haris, Zübeyr, Hz. Hamza, Mukavvim, Kusem, Dırar ve Hacl

Halaları: Berra, Beyza, Ümeyme, Erva, Atike ve Safiyye

Teyzeleri: Feride, Fahita

Dayısı: Yok

Eşleri: Hz. Hatice, Hz. Aişe, Hz. Sevde, Hz. Zeynep, Hz.Hafsa, Hz. Zeyneb bt. Cahş, Hz. Meymûne, Hz. Ümmü Seleme Hind, Hz. Ümmü Habîbe, Hz. Cüveyriye ve Hz. Safiyye

Çocukları: Kasım, Abdullah, İbrahim, Zeynep, Ümmü Gülsüm, Fatıma ve Rukiyye. İlk adam evladı Kasım olduğu için ötürü Efendimiz’in (sav) künyesi Ebu’l-Kasım kısaca Kasım’ın Babası’dır.

Torunları: Hasan, Hüseyin, Muhsin, Zeynep ve Ümmü Gülsüm

 

Anahtar Kelimeler : Hz.,Muhammed’in,(s.a.v.)yaşamınıve,ailesini,öğrenmek,bir,Müslüman,olarak,bizlerin,vazifesidir.,Hz.,Muhammed’e,(s.a.v.)anasıHz.,Aminegebe&nbs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar