Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocukluğu ve gençliğiyle alakalı neler biliyorsunuz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.08.2020 tarih ve 22:07 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocukluğu ve gençliğiyle alakalı neler biliyorsunuz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hz. Muhammed (s.a.v.) doğduktan sonrasında Medine’den gelen sütanneye verilmiştir. Sütannesi Hz. Halimedir. O dönemde Mekke’nin havası evlatların gelişmesi için uygun olmadığından ve Medine’de konuşulan Arapçanın daha yazınsal olmasından ötürü dünyaya gelen çocuklar Medine’ye sütanneye verilirmiş. Sütannesi Hz. Halime’nin yanındayken Şakkı Sadr şu demek oluyor ki göğsünün yarılıp kalbinin melekler tarafınca yıkanması anlamına gelen mucizevi vakası yaşamıştır. 4 yaşına kadar sütannede kaldıktan sonrasında 6 yaşına kadar anası Hz. Amine ile kalmıştır. 6 yaşlarında iken yardımcıları Ümmü Eymen ve annesiyle beraber babasının kabrini ziyarete gitmiştir. Dönüş yolunda Hz. Amine hastalanır ve vefat eder. Annesini de kaybeden Hz. Muhammed’e (s.a.v.)ilkin büyükbabası Abdulmuttalip haiz çıkmıştır. Dedesi O’na annesinin ve babasının yokluğunu hissettirmemeye itina göstermiştir. Dedesinin vefatından sonrasında Hz. Ali’nin de babası olan amcası Ebu Talip haiz çıkmıştır.

 

12 yaşından itibaren amcası Ebu Talip’le beraber tecim kervanları ile seferlere çıkmıştır. İlk yolculuğunu Busra’ya yapmıştır. 9 yada 11 yaşlarında iken Suriye yolculuğunda iken Rahip Bahira ile karşılaşmıştır. Rahip Bahira, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) gelecek olan son peygamber olacağını müjdesini vermiştir. Amcası Ebu Talib’e de O’nu Yahudilerin bulunmuş olduğu Medine’ye götürmemesini tembihlemiştir. 20’li yaşında iken Hılful Fudul’a üye olmuştur. Hz. Hatice’nin kervanın Şam’a götürmüştür. Hz. Hatice, bu yolculuktan almış olduğu bilgilere dayanarak Hz. Muhammed’e (s.a.v.) evlenme teklifinde bulunmuştur. Hz. Muhammed (s.a.v.) 25, Hz. Hatice 40 yaşlarındayken evlenmişlerdir. Bu evlilikten Kasım, Ümmügülsüm, Fatıma, Zeynep, Abdullah ve Rukiye isminde evlatları olmuştur.

 

Anahtar Kelimeler : Hz.,Muhammed,(s.a.v.),doğduktansonrasındaMedine’den,gelen,sütanneye,verilmiştir.,Sütannesi,Hz.,Halimedir.,O,dönemde,Mekke’nin,havasıevlatlarıngeli..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar