Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Eşinin ve Çocuklarının İsimleri Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.08.2020 tarih ve 22:14 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Eşinin ve Çocuklarının İsimleri Nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hz. Muhammed (sav) 25 yaşına kadar iffeti, hayası ve misal etik özellikleriyle evlenmeden yaşamıştır. İnsanların kendisine fazlaca güvenmesinden ötürü Muhammed’ül-Emin lakabı verilmiştir. Güzel ahlakı ile toplumda nam salmış olan Hz. Muhammed (sav), devrin en zenginlerinden olan Hz. Hatice’nin (ra) dikkatini çekmiştir. Hatta O’nun (sav) harbiden insanların methettiği kadar güzel bir ahlaka haiz olup olmadığını anlayabilmek için kervanının başlangıcında Şam’a göndermiştir. Yanında da Hz. Muhammed’i (sav) izleyecek ve gördüklerini gelip kendine anlatacak kölesi Meysere’yi vermiştir. Şam yolculuğunda sürekli Peygamberimizi takip eden Meysere ulaştığında onda görmüş olduğu tüm güzellikleri anlatmıştır. Alışveriş yaparkenki doğruluğu, yolda karşılaştıkları rahibin ifadelerini aynen Hz. Hatice’ye anlatmıştır. Böylece anlatılanların doğruluğunu tescil eden Hz. Hatice (ra) Peygamberimize (sav) evlenme teklifinde bulunmuştur.

 

Dul bir kadın olan Hz. Hatice 40 yaşlarında, Efendimiz (sav) 25 yaşlarında iken ilk evliliğini yapmıştır. Bu evlilikten Kasım, Zeynep, Rukiyye, Ümmü Gülsüm, Abdullah, Fatıma isminde evlatları dünyaya gelmiştir. Hüzün senesinde Hz. Hatice vefat etmiştir. Aradan seneler geçtikten sonrasında Peygamberimiz (sav), Hz. Sevde, Hz. Ayşe, Hz. Hafsa, Hz. Zeynep, Hz. Ümmü Seleme, Hz. Cüveyriye, Hz. Safiye, Hz. Ümmü Habibe, Hz. Meymune ve Hz. Mariye (radıyallahu anhüm ecmain) ile evlenmiştir. Hanımlarından Hz.Mariye’den Hz. İbrahim dünyaya gelmiştir. Peygamberimizin (sav) evlatlarının 6’sı kendinden ilkin vefat etmiştir. Sadece Hz. Fatıma Hz. Muhammed’in (sav) vefatından 6 ay sonrasında vefat etmiştir.

 

Anahtar Kelimeler : Hz.,Muhammed,(sav),25,yaşına,kadar,iffeti,,hayası,vemisaletiközellikleriyle,evlenmeden,yaşamıştır.,İnsanların,kendisinefazlacagüvenmesindenötü..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar