Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İnsanlara Rahmet Oluşuna Bir Örnek Yazarak Açıklayınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.08.2020 tarih ve 23:12 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İnsanlara Rahmet Oluşuna Bir Örnek Yazarak Açıklayınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Allahu tealanın Hz. Adem(a.s)’den itibaren yeryüzüne gönderilmiş olduğu tüm peygamberler şu demek oluyor ki elçiler rahmettir. İnsanlar doğru yolda şu demek oluyor ki doğrultu suretiyle olmadıklarında fena amellerde bulunduklarında başkalarına zarar verdiklerinde aslen kendilerine de zarar vermiş olurlar. Hem bu dünyada da hem diğeri dünyada da bunların zararlarını görmektedirler. İyilik ve güzellik toplumlarda ve dünyada hakim olduğunda asla kimse haksızlığa uğramadığı şeklinde kimsenin de hakkına gaspta bulunulamaz. Adaletin olduğu bir yerde olağan olarak rahmet olacaktır. Şöyle düşünelim insan kelimesi unutmaktan gelmektedir. İnsanoğlu ilk unutandır. Peki insanlar neyi unutur? İnsan doğru yolu, ona emredileni, iyi olanın bilincini, Allahu tealanın ondan isteklerini unutur. Bu unutma dönemlerinde de devreye yine güzellikleri diriltecek elçiler, uyarıcılar gönderilir.

 

Hz. Peygamberimiz de bu güzellikleri yine gün yüzüne çıkarmış ve hak terimini ortaya koymuştur.  Hata oluşturmaya meyli olan insanları uyardığı şeklinde insanlara da yol göstermişti. Peygamberimiz yaşamış olduğu bir vaka var ki bu başlıca rahmet Peygamberi bulunduğunun bir kanıtıdır. Peygamber efendimiz amcasının ve eşi Hz. Hatice annemizin ahirete irtihâl etmesinin arkasından Peygamber efendimize uygulanan zulüm miktarı da atmıştı. O noktaya geldi ki Peygamber efendimiz yanına yol arkadaşı Zeyd’i alarak  Mekke’ye 120 km mesafesi bulunan Tâif’e doğru yol aldı. On gün kalmış olarak oradaki halka İslamı bildiri etti. Toplumun önde gelenleriyle görüşüp onlara Allahu tealaya tevhid esasınca inanmalarını öğütledi. Putperest olan Tâifliler bu duruma oldukça kızdılar ve Peygamber efendimizi taşladılar. Peygamber efendimiz bu şekilde bir işlem görmüş olduğu biçimde Tâif halkına bedduada bulunmadı. Efendimiz bir lanetçi olmadığını alemler rahmet olarak gönderildiğini onların hakikati bilmediklerini söyledi. Şayet bilselerdi bunu yapmayacakları söyledi.

Anahtar Kelimeler : Allahu,tealanın,Hz.,Adem(a.s)’den,itibaren,yeryüzünegönderilmiş,olduğutümpeygamberlerşu,demek,oluyor,kielçiler,rahmettir.,İnsanlar,doğ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar