Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine Yılları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.08.2020 tarih ve 01:06 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine Yılları

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke yılları;

  • 571 senesinde doğdu, dört yıl sütannesi Halime’nin (ra) yanında kaldı. Hz. Halime, Hz. Muhammed’de (s.a.v.) değişik özellikler bulunduğunu görür görmez Medineli Yahudilerin zarar vermesinden korkarak annesinin yanına Mekke’ye getirmiştir. 2 sene anası ile beraber kalmıştır. 6 yaşlarında iken babasının kabrini ziyaret etmeye anası ve yardımcıları Ümmü Eymen’le gitmişler dönüş yolunda Hz. Amine (ra) vefat etmiştir. Sonrasında büyükbabası Abdulmuttalib ve amcası Ebu Talip, Hz. Muhammed’i (s.a.v.) himaye etmişlerdir. 20 yaşlarındayken Erdemliler Derneğine girmiştir. 25 yaşlarındayken Hz. Hatice’yle (ra) evlenmiştir. 38 yaşlarında iken Muhammed’ül Emin denilmiştir. 610 yılının Ramazan ayının 27.gecesi Nur Dağı Hira Mağarasında ilk vahiyle beraber peygamberli vazifesi verildi. 3 sene gizli saklı anlattığı dinin ilk kez Safa Tepesine çıkarak açıkça duyurdu. Mekkeli müşriklerin oldukça fena saldırılarına maruz kaldı. İlk hicret Habeşistan’a yapıldı. Yapılan baskıların ve zulmün artması üstüne 622 senesinde Mekke’den Medine’ye göç etti.

 

Medine yılları:

  • ve II. Akabe Biatları ile Medineli Müslümanlar, Hz. Muhammed’i (sav) koruyacaklarına laf vererek Medineye çayır etmişlerdi. Eba Eyyüp El Ensari’nin evinde yedi ay konuk kaldı. Muhacir ile Ensar içinde kardeşlik tesis etti. Mescid-i Nebevi’yi inşa etti. Ezan meşru kılındı. İlk nüfus sayımı yapıldı. Mescid-i Nebevi’nin önüne Suffa yapıldı. Müslümanların kıblesi Mescid-i Aksa’dan Kabe’ye çevrildi. Yahudilerle vatandaşlık anlaşması yapıldı. İslam Şehir Devleti’nin ilk anayasası hazırlandı. Bedir, Uhud, Hendek savaşları ve daha birçok savaş, gazve ve seriye gerçekleşti. Hudeybiye Antlaşması yapıldı. Mekke fethedildi. 632 senesinde Hz. Muhammed (sav) ruhunun ufkuna yürüdü.

Anahtar Kelimeler : Hz.,Muhammed’in,(s.a.v.),Mekke,yılları; 571senesindedoğdu,,dörtyılsütannesi,Halime’nin,(ra),yanında,kaldı.,Hz.,Halime,,Hz.,Muhammed&r..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar