Hz. Muhammed’in (s.a.v.) temizliğe verdiği önemle alakalı üç örnek

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.08.2020 tarih ve 22:11 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) temizliğe verdiği önemle alakalı üç örnek

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İslam dininin ilk emri Oku ile başlar. Alak Suresi’nin ilk beş ayeti ilk inen ayetlerdir. Uzun vakit vahy kesilmiştir. Sonrasında ise Ey örtüsüne bürünen ayetiyle başlamış olan Müdessir Suresinin ayetleri inmiştir. İkici sırada inen Müdessir Suresinin ayetleri;

  • Ey Örtüsüne bürünen
  • Kalk ve Uyar
  • Sadece Rabbinin büyüklüğünü dile getir
  • Elbiseni pak tut…. benzer biçimde devam eder.

 

Elbiseni pak tut ifadesi İslamiyet’in ve organik olarak da Hz. Muhammed’in (sav) temizliğe verdiği önemin göstergesidir. Rabbim temizliğe ehemmiyet vermeseydi uzun vakit merakla beklettiği ve hemen sonra gönderilmiş olduğu ayetlerde temizlikten bahsetmezdi. İbadetleri yapabilmek için abdest almamız gerekir. Abdest adamın en oldukca kirlenen uzuvların temizlenmesiyle gerçekleşir.  Farza nazaran kollar, yüz, baş ve ayakların yıkanması yeterlidir. Farzların haricinde abdest alırken yıkadığımız bölgeler sünnettir. Yani Hz. Muhammed (sav) yapmış olduğu için yapmaktayız. Bunlar temizliğe verdiği önemi göstermiştir.

 

Bunların haricinde Hz. Muhammed’in (sav) hadislerinden örnekler verebiliriz:

  • Muhammed (sav), tırnakları kesmek, sünnet olmak, koltuk altındaki kılları almak, bıyıkları kısaltmak ve kasıklardaki kılları tıraş etmenin fıtrattan bulunduğunu buyurmuştur. Fıtrattan olduğu bildirilen beş şeye bakıldığında hepsinin temizlik ve bedenin temizlenmesi ile alakalı olduğu görülecektir.
  • Ayrıca Hz. Muhammed (sav), Allah’ın pak bulunduğunu ve temizlenenleri sevdiğini bildirmiştir. İkramının bolca bulunduğunu, ikramı sevdiğini, oldukca eli bol bulunduğunu ve cömertliği sevdiğini belirtmiştir. İfadelerinin sonucunda artık evlerinizin çevresini pak tutun buyurarak yapmamız gerekeni bizlere buyruk buyurmuşlardır.
  • Her Müslüman’ın haftada bir banyo yapmasının vücudunun insan üstündeki hakkı olduğu belirtmiştir.
 

Anahtar Kelimeler : İslam,dininin,ilk,emri,Oku,ile,başlar.,Alak,Suresi’nin,ilk,beş,ayeti,ilk,inen,ayetlerdir.,Uzunvakitvahy,kesilmiştir.,Sonrasında,ise,Ey,örtüsüne,bürünen,ay..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar