Hz. Muhammed (s.a.v.) İnsanları Neye Karşı Uyarmıştır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.08.2020 tarih ve 02:16 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Hz. Muhammed (s.a.v.) İnsanları Neye Karşı Uyarmıştır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hz. Peygamberimiz tebliğle görevlendirildiğinden itibaren camianın tüm aksaklıklarına ve adaletsizlerine karşı uyarıda bulunmuştur. İnsanlık zamanı süresince hakikat yeryüzünde gözardı edilmeye başlandığında onlara hakikati hatırlatıcı uyarıcılar gelmiştir. Bu uyarıcılar Allahu tealanın elçileridir. Yeryüzünün son elçisi Hz. Muhammed(s.a.v) yeryüzüne gönderildiğinde de camianın ve insanlığın hali içler acısıydı. Toplumda şirk had safhadaydı, hakkaniyet terimi önemsenmiyor güçlünün güçlüyü ezdiği bir ortam hakimdi. İnsanlar haiz olduğu kavimlerini övünç nedeni yapmış olup cılız olduklarını düşündüklerine zulmediyorlardı. Asabiyet, kavmiyetcilik insanların kendini anlattıkları en mühim hüviyet haline gelmişti. Cinayet yaygındı, namus terimi önemsenmiyor, içki ve kumar  fazlaca genel hale gelmişti. Fal okları çekiliyor gaybın sahibi olan Allah’ın hoşnut olmadığı işlerle meşgul oluyorlardı.

 

Peygamber efendimiz vardığında insanlara eğer Allah’ın istediği biçimde iyi ve güzel işler yaparlarsa Allahu Tealanın onları hem bu dünyada aynı zamanda ahiret yaşantılarında mükafatlandıracağını  müjdelemiştir. Yunus suresi 63 ve 64. Ayetlerde geçmiş olduğu şeklinde Allah’a karşı biliçli davranan ve kırılgan olmaya çalışan kimselerin bu dünyada da diğeri dünyada da müjdelere hasıl olacağı biliniyor ve vaad edenlerin en güzeli Allahu Tealaysa vaadini gerçekleştirecektir. Baktığımız vakit sanki ancak Arap Yarımadasında olan kötülükleri söyledik fakat Peygamber efendimiz bu ulu emirleri Arap camiası bazında tüm dünyaya iletmiştir.Çünkü vahiy evrenseldir. İyi olan hak olan hepimiz için geçerlidir. Peygamber efendimizin evrensel bir düzeyde elçilik rolü vardır. Sebe suresinde de Allahu teala Peygamber efendimiz için tüm insanlara müjdeleyici ve ihtar bulunduğunu söyler.

 

Anahtar Kelimeler : Hz.,Peygamberimiz,tebliğle,görevlendirildiğinden,itibarencamianıntümaksaklıklarına,ve,adaletsizlerine,karşı,uyarıda,bulunmuştur.,İnsanlıkzamanısüresince..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar