Hz. Muhammed (s.a.v.) ne vakit ve nerede dünyaya gelmiştir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.08.2020 tarih ve 01:41 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Hz. Muhammed (s.a.v.) ne vakit ve nerede dünyaya gelmiştir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hz. Muhammed (sav), hicri 571 yılının Rebiülevvel ayının 12 gecesinde Mekke’de dünyaya geldi. Babasının ismi Abdullah, annesinin ismi ise Amine’dir. Peygamber Efendimiz (sav) daha dünyaya gelmeden ilkin babası Abdullah vefat etmiştir. Annesi Amine Hz. Muhammed’i  (sav) dünyaya getirirken birtakım mucizevi vakalar gerçekleşmiştir. Yaşanan mucizevi durumlar içinde; Büyük bir yıldızın doğması, senelerdir yanan Mecusilerin ateşlerinin sönmesi, Semave Vadisi sular altında kalması, Kisra’nın 14 sütunu yıkılması vardır.  Doğum anında Hz. Amine’nin sırtını birinin sıvazladığından asla acı yaşamadan Efendimizi (sav) dünya getirmiştir. sonrasında bebeğini Medine’de süt anneye verdi. O dönemde Mekke’de dünyaya gelen çocuklar Medine’de yaşayan sütannelere verilirmiş. Sütanneye verilme nedenleri;

 

  • Mekke’nin havası bebeklerin gelişimini negatif etkilemektedir. Medine’nin havası ise daha temizdir. Bebekler daha iyi gelişir ve büyür.
  • Medine’de konuşulan Arapça daha güzel ve bariz bir Arapçadır. Cahiliye döneminde edebiyat, şiir benzer biçimde sanatlara ehemmiyet verilirdi. Bundan kaynaklı olarak bebeklerin Medine’nin Arapçasını öğrenmesi için Medine’deki sütannelere verilirdi.

 

Hz. Muhammed’in (sav) doğduğu zamana cahiliye denmektedir. O vakit diliminde insanoğlu etik olarak bir karanlığın arasında olmalarından ve cahilliklerinin fazla olmasından ötürü Cahiliye denmiştir. Cahiliye döneminde, insanoğlu içinde hanım erkek, varlıklı fakir, hür köle ayrımı yapılırdı. Kız evlatları diri diri toprağa gömülürdü. İnsanlar allah diye kendi elleri ile bitirdikleri putlara tapardı. Ahlaki olarak hanımlara fena niyetle bakıldığı, kız evlatlarının büyüdüğünden adımızı kirletmesin diye öldürülmüş olduğu bir dönemdir. Mekke’nin ve daha kısaca Arap Yarımadasının yaşamış olduğu bu doğmuş Hz. Muhammed tüm dünyanın peygamberi olmuştur.

Anahtar Kelimeler : Hz.,Muhammed,(sav),,hicri,571,yılının,Rebiülevvel,ayının,12,gecesinde,Mekke’de,dünyaya,geldi.,BabasınınismiAbdullah,,annesininismiise,Amine’dir.,Peygam..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar