İbadetin kabul şartlarını yazarak özetlemek gerekirse açıklayınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.08.2020 tarih ve 22:26 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. İbadetin kabul şartlarını yazarak özetlemek gerekirse açıklayınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İbadet; Allah’ın rızasını kazanmak için Kur’an’da ve Sünnette belirtilen fiilleri yapmaktır. İbadetler, Allah’ın rızasını kazanmak ve verdiği nimetlere şükretmek için yapılır. İbadetlerin ne zaman, hangi şartlarda ve iyi mi yapılacağını Rabbimiz emretmiştir. Yaptığımız ibadetlerin kabul olması için birtakım şartlar vardır;

 

  • Yaptığımız ibadetlerin kabul olabilmesi için başta doğru itikada haiz olmamız şarttır. İman olmadan ibadetin kabul edilmesi olası değildir. İnanç sahibi olmayan bir şahıs tüm gün aç kalsa onunki açlık olur oruç ibadeti olmaz.
  • Önemli bir öteki husus ise Kur’an-ı Kerim’de yada hadis-i şeriflerde belirtildiği şartlara müsait olarak yapılmasıdır. Örneğin; oruç imsak vaktinde adım atar ve iftar vaktinde biter. Şayet bir şahıs imsak vaktinden sonrasında yiyip içtiyse ibadeti kabul olmaz. Namaz kılmak için belli vakitlerin girmesi, surelerin okunması ve belli hareketlerin yapılması şarttır. Şayet şartlar oluşturulmadan namaz kılınırsa kabul olmaz. Aynı konum öteki tüm ibadetler için geçerlidir.
  • İbadetler bir tek Allah için ve Allah’ın rızasını kazanmak için yapılır. Başka bir niyetle yapmak Allah’a ortak koşmak olur ki ibadetin kabul edilmemesine nedendir. İbadetler için meydana getirilen niyetin hem kalben bununla birlikte dille yapılması şarttır.
  • İbadetin kabulünün şartlarından bir öteki ise İhlas’tır. İhlas, samimi ve içten olmaktır. Yaptığımız ibadetleri yalnızca Allah için yaptığımız mevzusunda samimi olmaktır.
  • İbadetlerin daha sahih ve ihlaslı olabilmesi için bireyin haram ve helale bilhassa dikkat etmesi gerekir.

Anahtar Kelimeler : İbadet;,Allah’ın,rızasını,kazanmak,için,Kur’an’da,ve,Sünnette,belirtilen,fiilleri,yapmaktır.,İbadetler,,Allah’ın,rızasını,kazanmak,ve,verdiği,nimetlere,şükr..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar