İbadetlerinizin gösterişten uzak olması için neler yapıyorsunuz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.08.2020 tarih ve 01:24 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. İbadetlerinizin gösterişten uzak olması için neler yapıyorsunuz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Müslüman şahıs ibadetlerini yalnızca Allah rızası için yapar. İbadetlerde gösterişe yer yoktur. Rabbim emrettiği için yada O’nun (cc) rızasını kazanmak için değil de insanoğlu görsün, insanoğlu ayrım etsin diye yakarma yapmak riyadır. İbadetlerin kabul olması ve geçerli olabilmesi için gösterişten uzak olması şarttır. İbadetler ihlasla kısaca ancak Rabbimin rızasını kazanmak için yapılmalıdır. Şayet bir insan Rabbimin rızası yerine başka bir şey için yakarma yapıyorsa Allah’a ortak kısaca şirk koşmuş olur. Şirk ise Allah’ın affetmeyeceği günahlardandır. Peygamber Efendimiz (sav) de Müslümanlar için en korkmuş olduğu şeyin gizli saklı şirk kısaca caka olsun diye yakarma yapmak bulunduğunu belirtmektedir. Kur’an-ı Kerim’de, insanlara caka için meydana getirilen ibadetlerin boşa çıkmış olduğu vurgulamaktadır.

 

Gerçek anlamda Müslüman olan kişiler ibadetlerini reklam olsun diye yapmazlar. Gösterişten uzak ve gizlice yaparlar. Tabi ara sıra insanlara misal olmak için ibadetlerin aşikar yapılması gerekebilir. Bu konum riyadan, gösterişten farklıdır. Peygamberimiz (sav), sağ elinin verdiğini sol eli duymayacak kadar gizli saklı yakarma yapılmasını beyan etmektedir. Gösterişle yakarma yapanların Allah katında bir değerleri olmadığı şeklinde öteki insanoğlu tarafınca da sevilmezler ve hürmet görmezler. Ben de ibadetlerimi gösterişten uzak olması için;

 

  • İbadetlerimi insanoğlu görsün ve dindar desinler diye yapmıyorum
  • Malımı eli açık desinler yada ne kadar varlıklı desinler diye vermiyorum
  • İbadetlerimi öteki insanlardan menfaat sağlamak için kullanmıyorum
  • İlmimi ne kadar akıllı, ne kadar bilinçli desinler diye öğrenmiyorum
  • Namazlarımı ancak Rabbimin rızası için kılıyorum
  • Orucumu, Rabbimin emri olduğundan tutuyorum
  • Zekatımı, fitremi, sadakamı verirken kimseyi incitmeden, sağ elimin verdiğinden sol elimin haberi olmayacak biçimde veriyorum

Anahtar Kelimeler : Müslümanşahısibadetlerini,yalnızca,Allah,rızası,için,yapar.,İbadetlerde,gösterişe,yer,yoktur.,Rabbim,emrettiği,içinyadaO’nun,(cc),rızasını..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar