İnsanlar güzel terbiyeye sahibi olmak için neler yapmalıdırlar?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.08.2020 tarih ve 01:41 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. İnsanlar güzel terbiyeye sahibi olmak için neler yapmalıdırlar?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bence insanoğlu güzel terbiye sahibi olabilmeleri için en genel kural fena ahlaktan olabildiğince uzak durmaları gerekir. Bu sayede insanlar hem bu dünyada bununla birlikte diğeri dünyada sevinçli olabilir. Güzel terbiye sahibi olmak için ilim öğrenilmeli ve uygulanmalı şu demek oluyor ki amel edilmelidir. Aynı biçimde bunu yaparken edep unutulmamalıdır. Kişi arkadaşının dini suretiyle olduğundan oturduğu, kalktığı, suyunu içtiği, meclisinde bulunmuş olduğu arkadaşını iyi seçmelidir. Hem ne demiş eskiler bana arkadaşını söyle sana kim bulunduğunu söyleyeyim. Bu saydıklarımın tersini düşünelim ilim sahibi olmamak bilgisiz olmak edepten mahrum olmak ve en önemlisi de fena dostlar edinmek bu özellikleri olan bir adamın güzel ahlaklı olabileceği düşünülemez.

 

Bir insan için güzel ahlakın zirvesini seyretmesi mümkündür. Hz. Peygamberimizin yaşamını öğrenip misal aldığımızda yaşantımızda ona benzemeye çalıştığımızda güzel gerçek sahibi olmak kaçınılmaz olur. Seçeneklerden biri de misal almanın haricinde iyi ahlaka haiz insanlara gıpta etmektir. Onların hallerine özenmeliyiz. Rol model  olarak almalıyız. Tevazu sahibi olmalıyız. İnsanoğlu acziyetini her vakit farkında tutmalıdır. Bu demek değil ki kendinizi olduğu için aşağı görün eziklik psikolojisine girin ancak kendinizi olduğunuzdan fazla görmeyin. Gerçeklik olgusuyla kendinizi değerlendirin. Helal hasılat kazanmaya dikkat edin. Zamanınızı neye harcadığınızı  dikkat edin. Çünkü insan zamanını harcamış olduğu şeydir. Yaptığınız işlerde Allah rızasını gözetin. Sonuç olarak İslam güzel ahlaktır.Ahlakı olanın dini de olur. Ama ahlakı olmayanın dini de olmaz.

 

Anahtar Kelimeler : Benceinsanoğlugüzelterbiyesahibi,olabilmeleri,için,en,genelkuralfenaahlaktan,olabildiğince,uzak,durmaları,gerekir.,Bu,sayedeinsanlar ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar