İnsanlar kendilerine bakılırsa ibadet yöntemleri uydurabilirler mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.08.2020 tarih ve 01:14 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. İnsanlar kendilerine bakılırsa ibadet yöntemleri uydurabilirler mi?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İbadet, kulun Allah’a karşı hamdini, şükrünü Rabbimizin emrettiği tarzda muayyen fiillerle göstermesidir. Allah’ın verdiği maddi ve içsel nimetlerin şükrünü eda edip, Allah’ın rızasını kazanmak için meydana getirilen fiiller ibadettir. İbadetlerin neler bulunduğunu öğrenmek için bakacağımız ilk kaynak Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an-ı Kerim’de Allah farz olan ibadetleri emretmiştir. Farz ibadetlerin yapılışını ve öteki nafile ibadetleri Peygamber Efendimiz (sav) hadisleri ve sünnetleriyle anlatmıştır. Yani ibadetlerin neler olduğu ve iyi mi yapılacağı Kur’an ve Sünnet ile belirlenmiştir. Bir şahıs kendi kafasına nazaran yakarma şekli uyduramaz. Her farz, vacip ve nafile ibadetlerin ne vakit ve iyi mi yapılacağı bellidir. İnsanların gereksinim duyan her türlü yakarma aslına bakarsanız var olduğu için insanların yeni ibadetler üretmelerine de asla gerek yoktur. İnsanların uydurdukları şey ancak hareket olur yakarma olamaz. Hiçbir içsel kıymeti olmaz.

 

İnsanların kafasına nazaran uydurmuş olduğu ve hemen sonra gelen insanların  da yakarma şeklinde bitirdikleri şeyler bidattır. Kur’an’da, hadislerde olmayan bir şeyin yakarma şeklinde algılanmasına ve yapılmasına bidat denir. Peygamber Efendimizden sonrasında çıkarılan, uydurma laf ve davranışlar olan bidatlara inanmak günahtır. Yapmak haramdır. Dinin bir parçası şeklinde görmek ayrı günahtır. Bidat olarak uydurulan şeylerin bazısı sövgü bazısı ise büyük günahtır. Hz. Muhammed, her bidat sapıklıktır diye bildirmiştir. Bidat uydurmak, dinde noksanlık bulmak anlamına da gelir. Oysaki Allah u Teala, İslam dini ile dünya üstünde gelmiş, geçmiş ve gelecek insanların tüm gereksinimlerine yanıt vermiştir. Yeni şeyler uydurmaya gerek yoktur. İnsanların bu kadarına gücü yeteceği için Allah bu kadar yakarma emretmiştir.

Anahtar Kelimeler : İbadet,,kulun,Allah’a,karşı,hamdini,,şükrünü,Rabbimizin,emrettiği,tarzdamuayyenfiillerle,göstermesidir.,Allah’ın,verdiği,maddi,veiçsel..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar