İsraf ve cimrilikle alakalı atasözleri

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.08.2020 tarih ve 01:23 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. İsraf ve cimrilikle alakalı atasözleri

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kur’an-ı Kerim’de Allah u Teala; Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz buyurmaktadır. İsraf etmek, lüzumsuz yere para, vakit, emek, malumat masrafa, tutumsuz davranmaya, savurganlık meydana getirmeye kısacası malını boş ve lüzumsuz yere masrafa denir. Cimrilik ise, masraf yapılması gerektiği yerde malını sarf etmekten geri durması, malını yada parayı oldukca sevdiğinden başkasıyla paylaşmamasıdır. İslam dini itidal şu demek oluyor ki orta yol dinidir. Ne paranın hayli sevilmesini ne de hayli masraf yapılmasını istemez. Dinimizin kabul etmediği israf ve cimrilik Türk camiasında da doğru kabul edilmez. Bununla alakalı oldukca sayıda atasözü vardır. İsraf ile alakalı atasözleri:

 

  • Karun malı olsa israfına yetmez: Dünyanın en varlıklı kişisi bile olsa israf ettiğinde elindeki kaynaklar kısa müddette biter. İnsanoğlunun istekleri sınırsızdır. İsraf ederek masraf yapılırsa dünyanın gelmiş geçmiş en varlıklı insanı Karun kadar varlıklı olunsa dahi kısa zaman arasında fakirleşme laf mevzusu olur.
  • Tasarrufun bir parçası İsraftır: İnsanlar gerektiği kadar harcamalıdır. Fazlası lüzumsuz bölgelere harcayacağına biriktirirse şahıs ileride zorluklara karşı savaşım edebilir.
  • Birin değerini bilmeyen, bini toplayamaz: Küçük minik tutum yapmayanlar ileride büyük paralar toplayamazlar.
  • Damlaya damlaya göl olur, bakmaya bakmaya el olur: Hepimizin en çokca bilmiş olduğu atasözüdür. Küçük yatırımlar büyük gelirlere sebep olur.

 

Cimrilikle İlgili Atasözleri:

  • Cimrinin zararı, cömerdin karından fazla olur: eli açık ferdin görüntüde malı azalmış şeklinde görünebilir. Fakat aslen eli açık kar eder. Cimri ise birikim yapar şeklinde görünür ama esasında kaybeden cimridir.
  • Kar kutuda, para pintide eğleşir: para cimrinin elinde hiç bir işe yaramadan birikir.
  • Az tamah oldukca ziyan getirir: Cimrilik icra eden ve aşırı istekli olan her vakit zararı dokunan çıkar.
 

Anahtar Kelimeler : Kur’an-ı,Kerim’de,Allah,u,Teala;,Yiyiniz,,içinizamaisraf,etmeyiniz,buyurmaktadır.,İsraf,etmek,lüzumsuzyere,para,vakit,,emek,malumat..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar