Kafir Denince Ne Anlıyorsunuz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.08.2020 tarih ve 02:18 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Kafir Denince Ne Anlıyorsunuz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kafir dendiğinde küfre düşmüş şahıs anlıyorum. Yaratılış gayesini reddeden insan anlıyorum. Peki yaratılış gayesi nelerdir derseniz, bu Hz. Adem’den itibaren Allahu tealanın insana vaaz ettiğini inkar eden demek istiyorum. En son peygamber olan Hz. Muhammed(s.a.v)’e  Allah tarafınca gönderilen buyruk ve yasakları hiçe sayan üstünü örten görmezden gelen inkar eden şahıs anlamına gelir. Kafir Allah’ın dinine kalben inanmaz ve bunu da diliyle beyan eder. Hatta ara sıra İslam tarihinde de gördüğümüz benzer biçimde İslam’a zarar vermek için gelinden geleni yapar.

 

Herşeyin olduğu benzer biçimde bu söylediğim niteliğinde istisnaları vardır. Kuran-ı Kerim’in birçok yerinde Allahu teala kafirleri mevcut inkarlarından ötürü lanetlemiştir. Onların sonsuz dünyada gidecek yerlerinin cehennem olacağını bildirmiştir. Kafiri inkarcı sıfatını karşılamaya yönelik kullanır. Kafir sıfatı ancak Kuran-ı Kerim’in tümünü reddedenler için kullanılmaz inanç dediğimiz şey bir bütündür. Bir insan Müslüman bulunduğunu söylese ve inancını tehlikeye sokacak bir fiilde bulunsa yahut söylese o da kafir olabilir. Çünkü tamamını reddetmekle bir kısmını reddetmek farketmez. Bakara suresinin 34.ayetinde geçmiş olduğu benzer biçimde İblis’in emre itaat etmemesi ve büyüklenmesi dolayı kafirlerden olduğu söylenir. Dikkat ederseniz İblis bu vakada Allah’ın peygamberlerini yahut kitaplarını inkar etmiyor. Allahu tealanın emrine karşı geliyor ve Allah’ın Kuran’da İblis için kullandığı kelime Kafir oluyor. İblis Allah’ın huzurunda olduğu biçimde O’nu bilmiş olduğu biçimde kafir olarak nitelendiriliyor. Allah’ın tek bir ayetine tek bir emrine bile itirazın sonucunu görebiliyorsunuz.

 

Anahtar Kelimeler : Kafir,dendiğinde,küfre,düşmüşşahısanlıyorum.,Yaratılış,gayesini,reddeden,insan,anlıyorum.,Peki,yaratılış,gayesinelerdirderseniz,,bu,Hz.,Adem’den,itibare..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar