Kişinin doğru sözlü olmasının yaşantısına katkıları nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.08.2020 tarih ve 22:16 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Kişinin doğru sözlü olmasının yaşantısına katkıları nelerdir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

İslamiyet doğru sözlü olmaya, yalandan kaçınmaya büyük ehemmiyet vermiştir. Müslüman’ın ağzından hak ve hakikatin haricinde bir laf çıkmaz. Doğru sözlü olmak, aslı lafı bir olmak, dürüst olmak, yalandan kaçınmak, sağlam karakterli olmak anlamlarına gelir. Doğru olan kişi, güvenli kişidir. İnsanlarda güvenlik duygusunu uyandırır. Herkes ona inanır ve güvenir. Dinimizde temizlik maddi ve içsel temizlik olmak suretiyle ikiye ayrılır. Maddi temizlik dinin kirli saydığı şeylerden bedeni ve giysileri arındırmak anlamlarına gelmektedir. Manevi temizlik ise adamın içerisindeki fena duygulardan arınması, günahlardan uzaklaşmasıdır. İç temizlik adamın iyiliğini gösterir. Peygamber Efendimizin (sav) hadisine göre, doğru sözlülük insanı iyiliğe, iyilik insanı cennete götürür. Doğruluk, iyiliğe, iyilik de iç temizliğimizi göstererek bizi cennete götürür.

 

İçi pak olan Müslüman’dan hiç kimseye zarar gelmez. İç dünyamızdaki güzellikler davranışlarımıza yansır. Davranışlarımız ise yaşantımızı etkiler. Doğru sözlü olmanın bireyin yaşantısına sağlayacağı yararlar şunlardır:

 

  • Doğru sözlü Müslüman’a öteki insanoğlu güvenerek her şeylerini rahatça emanet ederler.
  • Doğru sözlü insanoğlu güvenilirdir. Güvenilir insanoğlu sırları başkasına anlatmadığından sırrı olanlar sırrını bu kişilere verebilirler
  • Yalan söylemeyen doğru sözlü insanların laflarından kuşku edilmez. Ne söylüyorsa o doğrudur nazarıyla bakılır.
  • Dürüst olmanın neticesinde kişiler güvenerek borç verebilir, doğru sözlü insanlarla ticari ilişkiler içerisine girebilirler
  • İnsanlar sevgi ve hürmet duyarlar
  • Dostlukları ve arkadaşlıkları güçlü olur
  • İnsanlar doğru sözlü insanların fikirlerine ehemmiyet verirler.

Anahtar Kelimeler : İslamiyet,doğru,sözlü,olmaya,,yalandan,kaçınmaya,büyükehemmiyetvermiştir.,Müslüman’ın,ağzından,hak,ve,hakikatinharicindebirl..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar