Mekke şehri ve Kâbe ile alakalı neler biliyorsunuz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.08.2020 tarih ve 01:13 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Mekke şehri ve Kâbe ile alakalı neler biliyorsunuz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Mekke, Suudi Arabistan’da bir kenttir. Kızıldeniz’in doğusunda, Arap Yarımadası’nın batısındaki Hicaz bölgesinde yer alır. Harem bölgede yer edinen Mekke İslam Dini için mübarek bir şehirdir. Harem Bölgesinden kasıt, Müslüman olmayanların giremeyeceği bölgeler anlamındadır. Mekke’ye Müslüman olanların haricinde kimse giremez.  Kur’an-ı Kerim’de, Şehirlerin Anası şu demek oluyor ki Ummu’l-Kur’a sıfatıyla geçmektedir. Günümüzde her sene milyonlarda ferdin hac ve umre dolayısıyla gittikleri kıymetli bir şehirdir. Suudi Arabistan’ın Riyad ve Cidde’den sonraki 3. büyük şehridir. Mekke Müslümanlar için değerlidir çünkü:

 

  • Muhammed Mekke’de dünyaya gelmiştir.
  • Kabe Mekke’dedir.
  • Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetleri burada inmiştir.
  • Peygamber Efendimiz (sav) ve birçok sahabe Mekke’de ömür sürmüştür.
  • Safa ve Merve Tepeleri buradadır.
  • İslam dini için mühim birçok vaka Mekke’de gerçekleşmiştir.

 

Kelime olarak dört köşeli yada küp benzer biçimde olmak anlamlarına gelen Kabe, terim olarak Mekke şehrinde bulunan İslam dini için fazlaca kıymetli olan yapıdır. Mescid-i Haram’ın ortasında bulunan Kabe ortalama olarak 1,5 metre genişliğindeki temeller üstüne Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail ile beraber inşa edilmiştir. Hz. İbrahim (ra) kadını Hz. Hacer ve oğlu Hz. İsmail’i (ra) çölün ortasına bırakmıştır. Rabbim Hz. İsmail’in topuğunun altından zemzem suyunu çıkarmıştır. Suyun bulunmuş olduğu bu bölgede Rabbimiz Hz. İbrahim’e, Beytullah’ı şu demek oluyor ki Kabe’yi inşa etmesini emretmiştir. Yıllar içinde yıpranan yerleri onarılarak günümüze kadar gelmiş olan Kabe, Allah’ın Evi olarak nitelendirilmektedir.   Tavanları ahşaptan yapılma olan Kabe, yeryüzünde yapılma olan ilk mescit ve ilk binadır. Üzerinde siyah bir örtünün bulunmuş olduğu Kabe’nin köşesinde Hacer’ül-Esved şu demek oluyor ki Cennetten Gelen Taş vardır.

Anahtar Kelimeler : Mekke,,Suudi,Arabistan’da,bir,kenttir.,Kızıldeniz’in,doğusunda,,Arap,Yarımadası’nın,batısındaki,Hicaz,bölgesinde,yer,alır.,Harem,bölgedeyer,edinenMekke,İslam..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar