Muhammedü’l-Emin ne demektir? Araştırınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.08.2020 tarih ve 01:47 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Muhammedü’l-Emin ne demektir? Araştırınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Muhammed’ül Emin; Güvenilir Muhammed (sav) anlamına gelmektedir. Hz. Muhammed’e (sav) peygamberlik gelmeden önce, kavminin terbiye bakımından en güzeli, onur olarak en üstünü, soy bakımından en şereflisi idi. Komşularının, akrabalarının ve öteki sevdiklerinin hakkına oldukça fazla dikkat ederdi. Bağlılık ve yumuşak huyluluk bakımından en üstün olan Hz. Muhammed (sav) gösterdiği emniyetle insanların gönlünü fethetmiştir. Kabe’nin duvarındaki Hacer’ül Esved’in yerine yerleştirilmesi vakasında kabileler içinde kavga çıkmıştır. Her kabile Hacer’ül-Esved’i yerine koymaya kendilerinin layık bulunduğunu söyleyerek üstünlük taslamışlardır. Böyle bir gerilmiş ortamda bile hepimiz O’nun (sav) vereceği karara güvenerek, iyi mi yerleştirilmesi gerektiği mevzusunda karar vermeyi O’na (sav) bırakmışlardır. Kimseyi haksız yere ayıplamaz, kimselerle tartışmaya girmezmiş.

 

Bütün güzel özellikleri kendinde toplayan Peygamber Efendimize (sav) daha nübüvvet gelmeden ahlakının bu kadar güzel olması daha önemlidir. O’nun (sav) yaratılışından Peygamberlik özellikleri taşıdığının göstergesidir. Cahiliye döneminde insanoğlu tecim için kervanları ile seyahatlere çıkarlarmış. Evlerine dönmeleri aylar sürermiş. Kendileri seyahatte iken insanoğlu eşlerini ve kızlarını Peygamberimize (sav) emanet ederlermiş. Zinanın, fena ahlakın alıp başını gittiği cahiliyede hanımlarına ve kızlarına zarar gelmesin diye emanet ettikleri şahıs 20’li yaşında bir delikanlıdır. O dönemki insanların Efendimize (sav) ne kadar güvendiklerini en güzel biçimde yayınlayan olaydır. O’na (sav) güvenleri oldukça fazla olduğu için Muhammed’ül Emin kısaca Güvenilir Muhammed lakabını vermişlerdir.  Zamanın en zenginlerinden olan Hz. Hatice (ra) O’nun (sav) bu özelliği dikkatini çekmiş olduğu için evlenmek istemiştir.

Anahtar Kelimeler : Muhammed’ül,Emin;,Güvenilir,Muhammed,(sav),anlamına,gelmektedir.,Hz.,Muhammed’e,(sav),peygamberlik,gelmeden,önce,,kavmininterbiyebakımından,en,güzeli,&nb..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar