Mümin, doğruluk, israf, cimrilik kavramlarının anlamlarını sözlükten araştırınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.08.2020 tarih ve 22:17 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Mümin, doğruluk, israf, cimrilik kavramlarının anlamlarını sözlükten araştırınız.

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Mümin: Allah’ın varlığına ve birliğini kabul edip, Hz. Muhammed’in (sav), Allah’tan getirmiş olduğu tüm buyruk ve yasakları kalp ile tasdik, dil ile ikrar eden kişidir. Mümin şahıs imanın altı şartına asla tereddüt göstermeden inanır. Halk dilinde, İslam dinini karar veren, Peygamberin (sav) Allah’tan alıp insanlara ulaştırdığı tüm kurallara ve emirlere uyan karar veren kişidir. Mümin kavramı Kur’an’da geçen bir ifadedir.

 

Doğruluk: Kişinin tüm iş ve davranışlarında İslam dininin emirlerine, aklın, ilmin ve ahlakın kurallarına gore hareket etmesidir. Doğru olan şahıs, dürüsttür, adaletlidir.

 

İsraf: Allah’ın kendine nimet olarak verdiği malı, parayı, emeği, sağlığı, tarihi lüzumsuz yere harcamak, tutumsuzluk halidir. Her türlü nimeti beyhude harcamak israftır. İsrafı ancak para ile sınırlandırmak yanlıştır.

 

Cimrilik: Malı, parayı oldukça fazla sevdiğinden ötürü ömür için lüzumlu zaruri ihtiyaçlara masraf yapmaktan kaçınmaktır. Kendinde olanı başkasına vermekten çekinmektir. Farsçadan Türkçemize geçmiş bir kelime olan pinti sözlükte, parasını hiç bir biçimde harcamak istemeyen, eli sıkı, pinti, cimri anlamlarına gelmektedir. Cimri kavramı Kur’an-ı Kerim’de ve Hadis-i Şeriflerde şuh ve buhl kelimeleriyle anlatım edilmektedir. Cimrilik icra eden şahıs Bahildir. Bahil olan şahıs parayı elinde tutmaktan hoşlanır. Vermek istemez, istendiğinde verse bile zorlanır. Cimrilik kavramının karşıtı cömerttir. Cömert olan şahıs, istenilmeden verir. Yardıma gereksinim duyan birini görür görmez verir ve bunu yapmaktan da zevk alır. Allah’ın verdiği nimetleri yaratılışa gore kullanmak cömertlik, haricinde kullanmak cimriliktir.

 

Anahtar Kelimeler : Mümin:,Allah’ın,varlığına,ve,birliğini,kabul,edip,,Hz.,Muhammed’in,(sav),,Allah’tangetirmiş,olduğutümbuyrukve,yasakları,kalp,ile..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar