Musahiplik ne demektir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.08.2020 tarih ve 22:39 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Musahiplik ne demektir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Musahiplik’in kelime manası yol kardeşliği anlamına gelmektedir. Musahiplik Hz. Ali’ye dayanmamaktadır. Alevilik inancına nazaran evli olan her alevi kendisine muadil düşen başka bir Alevi ile bir kardeşlik kurar. Bu kardeşlik dinsel bir kardeşliktir. Aynı zamanda bu şahıs ahirette de ona arkadaşlık edecektir. Bu kardeşlik öte dünyayı kapsadığı için öz kardeşlik kurallarından daha fazlı kuralı bulunmaktadır. Bahsettiğimiz yol kardeşliği Alevilik anlayışında farzdır. Malları da canları da ortaktır artık. Aleviler için Musahiplik kan bağından oldukça öte bir kardeşliktir.

 

Bu kardeşliğin taraflara yüklediği sorumluluklar da vardır: Bunlardan ilki taraflar ölünceye değin kardeş olmanın gereğini yapmış olup birbirlerine destek olacaklar. Hep dürüst olacaklar ve helal yaşamaya dikkat edecekler. Ellerine dillerine bellerine haiz çıkacaklar birbirlerinin. Birinin günahından öteki de görevli olacak o yüzden bir hataya yeltendiğinde birisi öteki ona engel olmaya çalışmalıdır. Bu iki kardeşin aynı fikir yapısına haiz olmaları aynı değerleri taşımalarına dikkat edilir. Musahiplik bir defa yapılır ve ölene kadar sürer. Musahiplik anlayışı hala günümüzde de devam etmektedir. Bu kurumun hem bireye bununla birlikte topluma yararlı olduğu söylenebilir.

 

Anahtar Kelimeler : Musahiplik’in,kelime,manası,yol,kardeşliği,anlamına,gelmektedir.,Musahiplik,Hz.,Ali’ye,dayanmamaktadır.,Alevilik,inancınanazaranevli,olan,her,alevi,kendisinemuadil&nbs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar