Tarihimizdeki yardımlaşma kurumlarını araştırarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.08.2020 tarih ve 22:12 saatinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisine yazıldı. Tarihimizdeki yardımlaşma kurumlarını araştırarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İslam dini dayanışmaya ve yardımlaşmaya büyük ehemmiyet verir. İslam kültürü ile yetişmiş olan Türk camiasında yardımlaşma emrinin tesiri fazlaca fazladır. Ülkemizin gelişmiş toplumlar seviyesine yükselmesi için hepimiz elinden geleni yapmalıdır. Bunun toplu olarak bir yardımlaşma ve dayanışma tavrı sergilemek gerekir. Ülkemizin muhtelif yerlerinde kurulmuş olan yardımlaşma kurumları vardır. Bu kurumlar damlaya damlaya göl olur atasözünü tecelli ettirmek için vardır. Benim verdiğimle kimsenin karnı doymaz düşüncesini yıkarak azca yada fazlaca verilen bağışlarla desteğe muhtaç olanların ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanmaktadır. Türk milletinin tarihli yardımlaşma kurumlarına şunları misal verebiliriz:

 

  • Türk Kızılayı: 1868 senesinde kurulmuştur. Amacı, organik afetlerden sonrasında afet bölgesine yardım amaçlı erzak, giyim, barınma şeklinde yardımları toplayıp ulaştırmaktır. Para, kıyafet, kurban bağışı biriktirerek çalışan Türk Kızılayı son zamanlarda en çokca kan bağışı toplama kampanyaları ile tanınmaktadır.
  • Yeşilay: Sigara, alkol, madde bağımlılıklarının son bulması için emek harcamalar icra eden ve bu alanlarda meydana getirilen emekleri destekleyen bir kurumdur. Halkı bilinçlendirmek, bağımlılıktan korumak için bilgilendirme konferansları düzenler.
  • Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu: öncelikle Mithat Paşa tarafınca kurulmuştur. Zaman arasında muhtelif değişimler geçirerek 1935 senesinde Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu ismini almıştır. Kurumun amacı, desteğe, bakıma, korunmaya gereksinim duyan engelli, yaşlı ve küçüklere bakmak ve onları topluma geri kazandırmaktır. Kurum ülkemizin değişik noktalarında, çocuk yuvası, bakım evi, dispanser ve hastane açmaktadır. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun geliri meydana getirilen bağışlar ve devlet yardımıdır.

 

Bu kurumların dışında, Akut, Türkiye Sağır Ve Dilsizler Cemiyeti, Türkiye Deprem Vakfı şeklinde daha birçok yardımlaşma kurumu vardır.

 

Anahtar Kelimeler : İslam,dini,dayanışmaya,ve,yardımlaşmaya,büyükehemmiyetverir.,İslam,kültürü,ile,yetişmiş,olan,Türkcamiasındayardımlaşma,emrinintesiri ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar