Optoelektronikte Yarıiletken Lazerler

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 03.04.2024 tarih ve 17:31 saatinde Donanım kategorisine yazıldı. Optoelektronikte Yarıiletken Lazerler

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Optoelektronikte Yarıiletken Lazerler

Yarıiletken lazerler, elektrik akımını doğrudan tutarlı ışık şeklinde dönüştüren optoelektronik cihazlardır. Lazer (Işık Amplifikasyonuyla Uyarılmış Radyasyon Emisyonu) olarak adlandırılırlar ve diğer ışık kaynaklarına göre daha dar bir dalga boyu aralığına, daha yüksek parlaklığa ve yönlü bir ışın üretirler.

Yarıiletken lazerler, çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılır:

* Telekomünikasyon: Fiber optik iletişim sistemlerinde veri sinyallerini taşımak için kullanılırlar. * Lazer göstericiler ve işaretleyiciler: Uzun mesafelere net ve görünür ışınlar yayan cihazlar olarak kullanılırlar. * Tıbbi uygulamalar: Lazer cerrahisi, kozmetik uygulamalar ve tedavi gibi işlemlerde kullanılırlar. * Malzeme işleme: Kesme, kazıma ve kaynak gibi endüstriyel süreçlerde kullanılırlar. * Görüntüleme ve sensörler: Lazer ışınları, uzaktan algılama, 3D tarama ve optik sensörler gibi uygulamalarda kullanılır.

Yarıiletken lazerlerin prensibi, yarıiletken malzeme içindeki uyarılmış elektronların kendiliğinden ışık emisyonuna neden olmasıdır. Elektro-optik özelताओंını optimize etmek için çeşitli yarıiletken malzemeler kullanılır.

Yarıiletken lazerler, maliyet etkin, verimli ve güvenilir ışık kaynaklarıdır. Giderek daha fazla uygulamada, geleneksel ışık kaynaklarının yerini almaktadırlar.

Anahtar Kelimeler : Optoelektronikte,Yarıiletken,LazerlerYarıiletken,lazerler,,elektrik,akımını,doğrudan,tutarlı,ışık,şeklinde,dönüştüren,optoelektronik,cihazlardır.,Lazer,(Işık,Amplifikasyonuyla,Uyarılmış,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar