E-Ticaret Sitenizi Mobil İçin Nasıl Düzenlemelisiniz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.08.2020 tarih ve 12:55 saatinde E-Ticaret kategorisine yazıldı. E-Ticaret Sitenizi Mobil İçin Nasıl Düzenlemelisiniz?

makale içerik

E-Ticaret Sitenizi Mobil İçin Nasıl Düzenlemelisiniz?
Kısa Linki Kopyala

Yeni dünyada insanların fizyolojik mağazalardan alışveriş yapma alışkanlıkları yerini sanal ortamdaki mağazalardan alışveriş meydana getirmeye bıraktı. Böylece hem zamandan bununla beraber devamlı idame eden indirim, parasız kargo vb. kampanyalar yardımıyla paradan tutum ediyorlar.

Cep telefonlarının hayatlarımızın tamamını ele geçirdiği bugünlerde ise bu davranış daha da evrilerek bilgisayarlardan devamlı elimizde, çantamızda veya ceplerimizde olan minik ekranlar ile yapılmaya başlandı.

Bu nedenle artık her e-tecim sitesinin mobil uyumluluğunun olması mecbur hale geldi.

 • Arama motorlarının mobil ahenkli sitelere öncelik veriyor olması
 • Kullanıcıların mobil cihazları kullanım oranının artmış olması
 • Mobil cihazlardan internete giriş oranının artmış olması

benzer biçimde nedenler firmaların mobil uygulamalara yapacağı yatırımları ilk sıralara taşımaktadır.

Hali hazırda e-tecim siteleri için fazlaca mühim olan kullanıcı deneyimi ve site tasarımı mevzuları mobil cihazlarda oluşturulan sitelerde yada mobil uygulamalarda fazlaca daha mühim bir yer edinmiştir. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek müşterileri memnuniyetini sağlar ve kullananların sitede geçirdiği sürenin uzamasına imkan sağlar. Böylece sitenizin almış olduğu trafiği satışa dönüştürebilme oranınız yükselir.

Mobil Sitelerde Yüklenme Hızı

E-tecim sitenizde sayfaların açılma hızı alan kişi deneyimi açısından fazlaca mühim bir faktördür. Bu mevzu mobil sitelerde daha çok mühim bir hale gelmiştir. E-tecim sitelerinin mobil cihazlarda kullanımının artmasıyla bu mevzunun kıymeti farkedilmiştir.

Müşteriler süratli bir biçimde istedikleri ürüne ulaşmak istedikleri için bilgisayarlarını açmak yerine ellerinin altındaki telefonları kullanarak sitenize giriş yapıyor ama sitenizin yüklenme hızının düşük olmasından ötürü sıkılarak sayfayı terkediyor olabilirler. E-Ticaret sitenizi mobil için düzenlerken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan ilk mevzu bu olmalıdır.

Bunu sağlamak için fazlaca iyi bir sunucu hizmeti alıyor olmalısınız. E-tecim sitenizi yada mobil uygulamanızı barındıran sunucu direkt sitenizin yüklenme hızını etkileyecektir.

Sitenizde kullandığınız görsel içeriklerin boyutlarının oldukça yüksek olması, kullanılan lüzumsuz öğeler ve yazılım kodlarınızın mütevazi ve muntazam bir biçimde yazılmamış olması sitenizin açılış hızını direkt etkileyen öteki faktörlerdendir.

E-Ticaret Sitenizi Mobil İçin Nasıl Düzenleme

Mobil Sitenizin İçerik Durumu

E-tecim sitenizde satışa sunduğunuz mamüllerin görselleri, ürün açıklamaları, ürün ayrıntılı detayları ne kadar varlıklı olursa müşterilerinizi satın alamayan o denli rahat ikna edebilirsiniz. Aynı şey mobil site üstünden alışveriş meydana getiren müşterileriniz de ilgilendiriyor olacağından sitenizin mobil ayağını da içerik açısından varlıklı tutmalısınız.

Müşterilerinizin satın alacağı ürünle alakalı ulaşmak isteyebilecekleri her türlü görsele ve bilgileye sayfaların yüklenme hızını da göz önünde tutarak yer vermelisiniz.

Call To Action (CTA)

Mobil sitenizi ziyaret eden müşterileri harekete geçirmelisiniz. Bunun için pazarlamada call to action şu demek oluyor ki harekete geçiren bildiri yada davet olarakta malum ve beklenen aksiyonun en süratli yoldan alınmasını elde eden bir metot bulunur.

Mobil sitenizde bu mesajlara yer verirken kullandığınız buton yada ikonların renkleri, boyutları, fontları hem sitenize müsait bir tasarımda olmalı bununla beraber müşterinin gözüne çarpan ve dikkatini çekebilecek özellikte olmalıdır. En bilindik e-tecim sitelerinde sıkçakullanılan çağrılardan bazıları ise aşağıdaki gibidir.

 • Hemen Ara
 • Şimdi Üye Ol
 • Bize Ulaş
 • Sınırlı Sayıda
 • Ücretsiz Dene
 • Aynı Gün Kargo
 • Satın Al
 • Hızlı Teslimat

Bunlar benzer biçimde buyruk kipi kullanılarak yazılmış minik ve renkli ikonlar müşterileri harekete geçirerek olmasını planladığınız sonuca yönlendirebilir.

Kullandığınız Görsellerin Boyutlarının Cihazlardaki Uyumluluğu

Akıllı telefonların en bilinenlerinde bile değişik monitör boyutlarına haiz bir fazlaca farklı model bulunuyor. Bu nedenler sitenizin mobil sayfası için kullanacağınız görsellerin bütün telefonlara ahenkli olması ve her müşterinin yüklediğiniz fotoğrafın tamamını görebiliyor olması satış açısından ehemmiyet taşır.

Kullanmak dilediğiniz görselleri optimize ederek değişik çözünürlük ve değişik monitör boyutlarını destekleyecek tasarımlar yapmalı ve malum tüm cihazlarda ulaşılabilir olmalısınız. Böylece bütün müşterileriniz için iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilirsiniz.

Sitenizin birtakım bölümlerinde doldurulmasını isteyebileceğiniz formlar yer ediniyor olabilir. Aynı biçimde mobil sitenizde de bunu istemeye devam edecekseniz müşterinizin bu sayfaya ulaştığında ekranda beliren klavyesi dilediğiniz formdaki hususi karakterleri içermelidir. Örneğin; kullanıcı bilgilerinde TC hüviyet numarası istiyorsanız oluşturulan klavyede sayılara öncelik verilebilir. E-mail bilgisi istiyorsanız klavyede @, .com benzer biçimde hususi karakterlere ve kısaltmalara yer verilebilir.

E-tecim sitelerinde kategori sayfalarının önemini herkes biliyoruz. Bunlar aynı biçimde mobil sitelerde de fazlaca mühim ve müşteriyi yönlendirme amaçlı olduklarından aldığınız trafiğin satışa dönme payı üstünde de direkt etkilidir.

Mobil sitelerde bu benzer biçimde sayfalar üstten yada taraftan oluşturulan sayfalar benzer biçimde gelebilir ve gizlendiğinde alttaki içerikleri eksiksiz görebiliyor olmak için üst köşelerde minik ikonlar halinde yer alabilir. Sadece kategori sayfaları için değil idame eden alışverişlerde sipariş verme, adres detayları girme, ödeme yapma sayfaları değişik olacağından müşteriye bu sayfalar içinde rahat geçiş yapabileceği imkanların sağlanması yeniden kullanıcı deneyimi açısından önemlidir.

Ayrıca bu geçiş özgürlüğü ile yanlış girilen bilgilerin süratli ve rahat yoldan değiştirilebiliyor olması alan kişi memnuniyeti ile deneyimini ekileyeceğinden direkt satın almayı da etkileyecektir.

E-Ticaret Sitenizi Mobil İçin Nasıl Düzenlemelisiniz?

E-Ticaret Sitenizi Neden Mobile Uyumlu Hale Getirmelisiniz?

Mobil cihazlardan e-tecim sitelerine giriş oranının daha yüksek olduğu bu günlerde bu kesime ulaşmak için 2 seçeneğiniz bulunuyor. Ya mobil uygulamanız olacak veya sitenizi mobile ahenkli biçimde tasarlayacaksınız.

Sitenizi mobile ahenkli tasarlamak daha azca maliyetlidir. Çünkü bütün cihazlara ahenkli tek bir tasavvur yapabilirsiniz. Fakat mobil uygulamanızı her marka için hususi olarak yapmalısınız.

Mobil uygulamaların güncelleme harcamaları bir haylı yüksektir. Ama siteniz mobile ahenkli biçimde tasarlanmışsa cihazların güncellemelerini takip etmenize gerek yoktur. Sitenizin altyapısının sağlam olması ve rutin bakımlarını yapıyor olması ehil olacaktır.

Sitenizde yapmış olduğunuz herhangi bir değişim mobil sitenize de doğrudan yansıyacaktır. Ancak mobil uygulamalar bunun için güncelleme gerektirir.

Mobile ahenkli sitelerin sağlamış olduğu en mühim artı ise SEO konusundadır. 2016 yılından bu yana Google mobile ahenkli siteleri daha üst sıralarda göstermeye ve öncelik vermeye başlamıştır.

Anahtar Kelimeler : Yeni,dünyada,insanlarınfizyolojikmağazalardan,alışveriş,yapma,alışkanlıkları,yerini,sanal,ortamdaki,mağazalardan,alışverişmeydana,getirmeyebıraktı.,Böylece,hem,zam..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar